Агрономія

Інноваційний захист рослин

The Ukrainian Farmer
Джерело:
The Ukrainian Farmer
Поділитись:

Створення нових ефективних ЗЗР потребує наукового підходу, тривалого пошуку формуляцій і ретельних випробувань нових препаратів.

Максимально широкий спектр дії, тривалий період застосування та зручна формуляція продукту — це те, що очікують аграрії від нових засобів захисту рослин. Щоб відповідати таким вимогам, препарати мають містити кілька діючих речовин і чимало допоміжних компонентів, які забезпечать їх синергічну дію. Саме такі продукти створює ALFA Smart Agro — український виробник ЗЗР повного циклу. 

Для цього залучають найкращих українських і закордонних учених. Зокрема, керівник департаменту розробки формуляцій Мортен Педерсен приїхав з Данії, де працював у великій мультинаціональній компанії (фото 1)

Фото 1. R&D департамент ALFA Smart Agro. Мортен Педерсен тестує нову формуляцію

Процес створення нових продуктів досить тривалий — від ідеї, яка зазвичай викликана запитом агровиробників, до реєстрації готового препарату проходить не один рік. Розроблення нових комбінацій діючих речовин, їх тестування, створення прототипу продукту, вдосконалення препаративної форми, випробування в хімічній й агрономічній лабораторіях і безпосередньо в полі в реальних умовах вирощування культур — кожен із цих етапів створення інноваційних препаратів може тривати місяцями, доки спеціалісти не отримають бажаного результату. 

Продукти компанії ALFA Smart Agro приносять аграріям три основних переваги: ефективність, якість і економічну вигоду. Конкуренція на ринку ЗЗР досить висока, однак компанія знайшла свого споживача. За підсумками минулого сезону препарати ALFA Smart Agro застосовують на третині сільськогосподарських угідь України, а це майже 10 млн гектарів. У 2021 році компанія виведе на ринок шість нових продуктів. За останні 5 років портфель ALFA Smart Agro оновився на 50%. Загалом у портфелі компанії 71 продукт, із яких половина — власні розробки. Сьогодні 24 інноваційні розробки захищено патентами. 

Препарати в рідкій формі (розчинні концентрати, концентрати емульсії, концентрати суспензії, суспоемульсії) виготовляють на Білоцерківському заводі препаративних форм. Там відбувається повний цикл виробництва — від підготовки сировини до фасування готової продукції (фото 2). Компанія навіть організовує екскурсії, на яких можна побачити всі етапи створення інноваційних ЗЗР й особливості технологічних процесів. У найближчі роки виробництво сухих формуляцій також планують налагодити в Україні. 

Фото 2. Автоматична лінія фасування на Білоцерківському заводі препаративних форм

У 2019 році в компанії запрацював новий R&D департамент. Він поєднує хімічну й агрономічну лабораторії, а також Дослідно-демонстраційний центр. У хімічній лабораторії розробляють і тестують препаративні форми, аналізують їх хімічні показники. В агрономічній лабораторії ефективність препаратів досліджується на живих об’єктах (рослини та шкідники). Завдяки сучасній клімакамері робота тут триває весь рік. На полі Дослідно-демонстраційного центру всі продукти компанії тестують в реальних умовах. 

Найважливішим досягненням ALFA Smart Agro 2019 року стало міжнародне визнання. Компанія отримала перемогу в престижному галузевому конкурсі Crop Science Award у номінації «Найкраща компанія з регіону, що розвивається» та ввійшла до списку фіналістів у номінації «Найкраща інновація у формуляції» на рівні з всесвітньо відомими корпораціями. Це свідчить не лише про вихід на міжнародний рівень, а й підтверджує статус ALFA Smart Agro як компанії розробника інноваційних засобів захисту рослин. 

Технологія, яку високо оцінили міжнародні експерти, називається Smart CompleX. Її застосовують у виробництві двох препаратів для захисту насіння — Авіценна та Кантаріс. Коли науковці аналізували діючі речовини, які мають бути компонентами ефективних протруйників, то побачили, що однією з найкращих діючих речовин є прохлораз. Він має широкий спектр дії, надійно захищає від кореневих гнилей і снігової плісняви. Але на випробуваннях виявився один його недолік — низька розчинність. Поряд із тим, що прохлораз тривалий час зберігається у ґрунті, він має низьку системну дію і не здатен повноцінно поширюватися рослиною. Тому на ринку переважають препарати з прохлоразом у формуляції концентрат емульсії, до яких додають спеціальні розчинники (сольвенти). 

Алгоритм розробки інноваційних продуктів ALFA Smart Agro

Розробникам ALFA Smart Agro вдалося збільшити розчинність прохлоразу майже у 150 разів! У формуляції протруйника Авіценна міститься 250 г/л прохлоразу, до того ж частка органічних розчинників у препараті менша. Це важливо для зменшення навантаження на довкілля, тому що більшість розчинників зв’язується з органічною речовиною ґрунту, нагромаджується там і навіть може впливати на певні біологічні процеси. Період напіврозпаду прохлоразу у формуляції, що виготовлена за технологією Smart CompleX, становить у середньому 70–75 днів. Цього достатньо, щоб діюча речовина надійно захистила рослину, а вплив на ґрунт був мінімальним. Для порівняння: звичайний прохлораз із розчинністю 35 мг/л має період напіврозпаду понад 500 днів. 

Ще кілька фактів про препарат Авіценна. Окрім прохлоразу, до складу продукту входять тебуконазол і крезоксим-метил. Тебуконазол не допускає появи сажкових хвороб, крезоксим-метил насамперед відповідає за проростання насіння. Слід пам’ятати, що не всі стробілурини однаково стимулюють проростання насіння, бо не сам стробілурин виступає індуктором цього процесу, а продукти його розпаду. Тож чим швидше він розпадається у ґрунті, тим швидше проявляється рістстимулювальний ефект. Крезоксим-метил розпадається в ґрунті всього за два дні. Це означає відсутність залишків і негативного впливу на біоценози, і, що найголовніше, стимуляцію проростання насіння. 

Наприклад, рістстимулювальну дію Авіценни спостерігали в Луганській області на пізніх посівах пшениці після соняшнику. Насіння, оброблене Авіценною, зійшло на 3–4 дня раніше (фото 3). Навесні після відновлення вегетації різниця простежувалася й надалі була помітною аж до фази прапорцевого листка. Після цього посіви майже вирівнялись, а врожайність на ділянках, де висівалося насіння, оброблене Авіценною, була більшою на 3 ц/га. 

Фото 3. Відсутність ретардантного ефекту. Сходи насіння, що оброблене Авіценною, з’явилися на 3–4 дні раніше

Інший протруйник, виготовлений за технологією Smart CompleX, має назву Кантаріс. Це готовий інсектофунгіцидний протруйник, де є дві фунгіцидні діючі речовини (флутріафол і прохлораз) і одна інсектицидна (тіаметоксам). Зазначимо, що флутріафол і тіаметоксам мають високу розчинність у воді (95 і 4100 мг/л відповідно). Тому цей протруйник дуже добре підходить для господарств, які сіють у сухий ґрунт. Використовуючи Кантаріс, аграрії отримують ефективний захист насіння та сходів від хвороб і шкідників і водночас можуть не турбуватися про негативний вплив погодних умов. 

Розробляючи нові продукти, науковці ALFA Smart Agro звертають увагу не лише на широкий спектр дії препарату, а й на зручність його застосування та економічний складник. Продукти компанії допомагають ефективно розв’язати актуальні завдання агровиробників — підвищити врожайність культури та збільшити рентабельність виробництва. Сьогодні це одні з першочергових завдань агробізнесу. 

Владислав Олійник

журнал The Ukrainian Farmer, вересень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

Інші статті в цьому журналі
Джерело:
The Ukrainian Farmer
Поділитись:
  • 100 найкращих аграрних підприємств України
  • Експертна рада проекту «Аграрна Еліта України - 2019»
  • 100 найкращих аграрних підприємств України, за номінаціями