Агромаркет

Чого ви ще не знали про Compact-Solitair 9 від LEMKEN?

Чого ви ще не знали про Compact-Solitair 9 від LEMKEN?

Поняття «універсальність» серед сільськогосподарських машин є доволі поширеною характеристикою. Стосується воно здебільшого складних агрегатів, здатних комплексно проводити як кілька операцій одночасно, так і можливістю працювати з багатьма змінними чинниками. До таких «олраундерів» можуть сміливо належати посівні комбінації, яких щороку стає все більше на українських полях. Це й не дивно, адже в умовах браку часу, несприятливих погодно-кліматичних й економічних чинників, застосування сівалок цього типу є не лише повністю обґрунтованим, а й економічно вигідним.

 

Як правило, подібні агрегати мають схожу будову: спершу йде ґрунтообробна секція, потім сошники для внесення добрив, шинний коток і сошникова балка. Та, незважаючи на це, кожен виробник вкладає свою філософію в ту чи іншу опцію або робочий орган. Тож про все за порядком.

 

З 2007 року компанія LEMKEN пропонує посівні комбінації моделі Compact-Solitair 9. Спочатку їх випускали завширшки 3 та 4 м. Чим більше вирощували зернові культури та ріпак зростала потреба у посівних комбінаціях, які можуть уносити мінеральні добрива. Тому крім наявних малозахватних посівних комбінацій компанія LEMKEN вивела на ринок продуктивніший агрегат із шириною захвату 6 м і можливістю внесення гранульованих мінеральних добрив у міжряддя. Застосовуючи такий посівний агрегат як за традиційної, так і за консерваційної технологій ґрунтообробітку, досягається відмінний розвиток молодих рослин.

 

Сьогодні посівна комбінація Compact-Solitair 9 виготовляється з робочою шириною захвату 3, 4та 6 м, демонструючи високу якість і ефективність сівби у різних виробничих і ґрунтово-кліматичних умовах роботи. В разі замовлення можна вибрати ширину міжрядь: 125 або ж 167 мм.

 

Для підвищення ефективності сівби й адаптації до різноманітних умов застосування посівні комплекси Compact-Solitairможуть мати ґрутнообробну секцію у вигляді короткої дискової борони Heliodor (такі сівалки мають маркування H у назві моделі) або ж ротаційної Zirkon (маркування К для складованого агрегата, від нім. Kreiselegge — ротаційна борона, Z — для не складованого (жорсткою рамою)). Завдяки маятниковому кріпленню ґрунтообробні секції складованих агрегатів копіюють рельєф ґрунту незалежно одна від одної, як і всі наступні секції робочих органів.

 

Напівсферичні зубчасті диски компактної дискової борони Heliodor забезпечують інтенсивне перемішування та рівномірне вирівнювання ґрунту. Два ряди дисків діаметром 465 мм і завтовшки 5 мм закріплено індивідуально на стійці з листової пружинної сталі. Для збільшення інтенсивності обробітку напівсферичні диски з міжряддям 125 мм розташовані у два ряди зі зміщенням. Глибина ходу дисків регулюється гідравлічно, а за допомогою шкали можна контролювати встановлену глибину обробітку. Наявність дискової борони можна розглядати як позитивно, так і негативно. Так, з одного боку, для її ефективної роботи потрібна швидкість, що дозволяє так само швидко висівати, мати менші енергетичні затрати, порівнюючи з іншими робочими органами, а з іншого — висока швидкість роботи вимагає відповідної реакції висівних органів, а за роботи у перезволожених умовах диски борони не завжди справляються із кришенням ґрунту.

 

Для високопродуктивної сівби навіть у найважчих виробничих умовах посівна комбінація Compact-Solitairможе оснащуватися ротаційною бороною Zirkon, яка забезпечує верхній, швидкий та інтенсивний або глибокий інтенсивний обробіток. Такі параметри роботи ротаційної борони, як глибина обробітку, частота обертів роторів, положення робочих органів і поступальна швидкість руху, налаштовуються індивідуально. Тому завдяки такому активному знаряддю можна пристосуватися до будь-яких умов роботи. Таким чином, за один робочий прохід можна підготувати ідеальне посівне ложе. Проте є один мінус — приведені від вала відбору потужності трактора посівні комбінації оснащено ротаційними боронами, потребують більших енергетичних затрат, ніж інші ґрунтообробні знаряддя.

 

Наступні робочі органи Compact-Solitair після ґрунтообробних — сошники для внесення добрив у міжряддя. Вони є в 4- та 6-метрових сівалках, які укомплектовано дисковою бороною Heliodor і в маркуванні яких є літера D (від нім. Düngung — добрива). Диски з діаметром 400 мм точно розподіляють добрива на встановлену глибину внесення. Тиск на сошники регулюється в діапазоні від 60 до 200 кг, а глибина обробітку налаштовується шляхом переставляння штифтів. Кожен із сошників має надійний пружинний захист від перевантажень. Розподіл добрив, які подаються через дозувальну котушку повітрям по тукопроводах, відбувається на чотирьох розподільниках (для 6-метрового агрегата). Якщо немає потреби вносити добрива та з метою зменшення зносу, секції сошників для добрив можуть бути піднятими.

 

Після цього встановлено колісний прикочувальний коток зі зміщеним розташуванням коліс діаметром 1097 мм, який забезпечує необхідне ущільнення ґрунту перед сівбою та виконує транспортну функцію. Під час експлуатації в полі коток бере на себе вагу спорядженого агрегата й рівномірно розподіляє її по всій ширині. Великий діаметр коліс, а також їх розміщення в шаховому порядку зменшує потребу в тяговому зусиллі. Ба більше, коток має інтегровану систему копіювання рельєфу, тобто кожна 3-метрова секція може копіювати рельєф поля незалежно від іншої завдяки маятниковій системі кріплення. Саме це є майбутнім гарантом рівномірної якості обробітку. Зміщення коліс забезпечує краще їх самоочищення, що гарантує високу якість сівби навіть в умовах підвищеного зволоження. Ширину шин вибрано таку, що кожна з них ущільнює ґрунт для трьох (чотирьох) сошників у разі сівби з міжряддям 16,7 см (12,5 см). В транспортному положенні 4-метровий агрегат рухається на всій батареї коліс, а у 6-метрового вони по три складуються по боках, і сівалка впевнено й безпечно переїздить на шести колесах.

 

Характерною особливістю, що вирізняє Compact-Solitair серед подібних машин, є можливість комплектації трапецієподібним прикочувальним котком (TPW), який установлюють між шинним котком і висівною балкою. Його встановлюють для попереднього ущільнення ґрунту перед висівом. Окрім того, він залишає канавки на поверхні, по яких ітимуть сошники, та створює кращі умови для контакту насінини з ґрунтом. Сівалка з котком можу бути оснащені системою автоматичного розподілення тиску у відсотковому співвідношенні між шинним і трапецієподібним котком. Тобто залежно від умов на полі (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) тиск може бути або на всі 100% подано на один із котків, або рівномірно розподілений між двома котками чи змінений у будь-якому співвідношенні з кроком регулювання 10%, яке відбувається з кабіни трактора в робочому комп’ютері сівалки. Замість котка можна встановити штригельну борону, що розрівнюватиме сліди від протектора шинного котка.

 

Комбінацію Compact-Solitairобладнано дводисковими сошниками OptiDisc, який укомплектовано притискним роликом. Диски сошників обладнано радіальними кулькопідшипниками, що мають шість рівнів захисту від потрапляння пилу й бруду, і не потребують періодичного технічного обслуговування. Підшипники встановлено всередині конструкції сошника, у випуклості диску, нерухома кришка додатково сприяє герметизації підшипника. Диски розміщуються на одній лінії і максимально близько один до одного, що сприяє точнішому укладанню насіння. Для українських умов рекомендовано оснащувати сошники чистиками.

 

Сошники з притискними роликами, що мають гумову шину, навіть за нерівної поверхні ґрунту точно висівають насіння на однакову глибину. Притискний ролик притискає насіння, що забезпечує оптимальну глибину його загортання незалежно від вологості ґрунту, створюючи таким чином належний контакт насіння з ґрунтом. Окрім того, залишаючи після себе борозенку, ролик створює передумови для накопичення вологи в останній, а завдяки нерівностям поверхні вона прогрівається швидше, що є передумовою для дружних сходів і високих урожаїв. Для уникнення налипання вологого ґрунту на шину ролика, останній може оснащуватися чистиком.

 

Візитівкою сівалки є кріплення кожного окремого сошника на паралелограмі, що дає можливість копіювати рельєф із дотриманням глибини висіву. Тиск на сошник і глибина висіву налаштовуються окремо. В базовому оснащені на кожен сошник створюється тиск до 45 кг через пружину шляхом переставляння ексцентрика по п’яти різних позиціях. Як опція є тільки одна на ринку гідравлічна система регулювання тиску, що збільшує навантаження на сошник до 70 кг і є особливо доцільною на важких ґрунтах. Система забезпечує постійну глибину загортання насіння незалежно від зміни ґрунтових умов (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) та швидкості руху посівного агрегата. Тиск регулюють на терміналі керування сівалкою.

 

Посівна комбінація Compact-Solitair 9/600 K HD має бункер місткістю близько 5000 л, який розділено на два відсіки. Рухомі перегородки бункера дають змогу легко змінювати розміри відсіків для насіння та добрив у співвідношеннях 40:60, 50:50, або 60:40%. Якщо застосування мінеральних добрив під час сівби не передбачено, то весь бункер можна заповнити посівним матеріалом. Чотириметрові сівалки мають бункер місткістю 3500 л, а сівалки без можливості внесення добрив — 4500 л, що гарантує тривалий час роботи без «дозаправки» та зменшує простої.

 

З метою якісної сівби різного за розміром насіння передбачено застосування до шести різних висівних котушок (залежно від модифікації), які розміщено на висівному валу. Завдяки оригінальній конструкції дозувальних валів для насіння та добрив, що мають електричний привід, норма висіву кожним із валів установлюється незалежно один від одного. Завдяки цьому діапазон висіву насіння можна безступенево змінювати у межах від 1,5 до 300 кг/га, а мінеральних добрив — до 400 кг/га.

 

Залежно від ширини захвату посівні комбінації Compact-Solitair можуть мати від двох до чотирьох дозаторів. Керування дозаторами відбувається за допомогою електронного блока Solitronic, а за наявності опції можна вмикати або вимикати подачу насіння за допомогою гідравліки. За допомогою блока Solitronic відбувається і калібрування сівалки на задану норму висіву.

 

Посівний матеріал від бункера до висівних робочих органів подається за допомогою стисненого повітря. З цією метою на сівалках встановлено компресор із гідравлічним приводом, тому його оберти можна змінювати плавно незалежно від частоти обертання колінчастого вала двигуна. Найкращу у своєму класі якість розподілу насіння по всій ширині захвату сівалки забезпечують розподільники (грибки), які встановлені на кожних 1,5 м ширини захвату сівалки (6-метрова модель). Насіннєпроводи, що відходять від розподільників, мають однакову довжину та максимально короткі, що додатково забезпечує рівномірність розподілу. До того ж вони не провисають, тому забивання відпадає саме собою.

 

Для досягнення плавності ходу на високих швидкостях сівалку можна дооснастити опорними колесами для секцій дискової борони Heliodor. Це допоможе уникнути небажаного підстрибування агрегата й поліпшить рівномірність обробітку ґрунту. Незважаючи на популярність GPS-технологій, які, до речі, також можуть бути інтегровані в систему керування Compact-Solitair (за умови наявності ISOBUS: автоматичне перемикання секцій, увімкнення технологічної колії тощо), часто українська комплектація сівалки має «дідівський», але надійний метод — маркери сліду. Також у пригоді стануть функції контролю насіннєпроводів, функціонал яких починається з контролю розподільників та секцій і закінчується контролем кожного окремого сошника.

 

Керування комплексом здійснюється через електронний блок Solitronic: бюджетний дисплей LVT-50, або ISOBUS-термінал ССІ-200. За допомогою ISOBUS-інтерфейсу Compact-Solitair 9/600 може працювати у спарці з просапною сівалкою Azurit — сошниковий брус комбінації знімається, і на триточкову навіску кріпиться сівалка точного висіву. Бункер Compact-Solitair 9 використовують як місткість для добрив, а секції Zirkon чи Heliodor готують ґрунт до сівби.

 

Compact-Solitair 9 агрегатується з тракторами потужністю 88/147 — 200/315 кВт/к. с.

 

газета “АгроМаркет”, лютий 2019 року

 

Усі авторські права на інформацію розміщену у газеті “АгроМаркет” та інтернет-сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа». 

 

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ