Агрономія

Залишкова деформація ґрунту після важкої техніки зберігається 2-3 роки, – дослідження

Залишкова деформація ґрунту після важкої техніки зберігається 2-3 роки, – дослідження

У польовому досліді, здійсненому науковцями Інституту зрошуваного землеробства НААН, на чорноземі звичайному з умістом фізичної глини 47,1% залишкова деформація ґрунту після експлуатації важкої техніки зберігалась 2-3 роки й суттєво залежала від ступеня тиску на ґрунт.

Про це пише кандидат сільськогосподарських наук Андрій Горбатенко (Інститут зернових культур НААН) у журналі The Ukrainian Farmer.

За одноразового проходу гусеничного трактора восени залишкова ущільненість орного шару, зафіксована весною наступного року, була на 28% меншою, ніж після проходу колісного трактора тягового класу 3 тс.

Зі збільшенням кількості локалізованих проїздів з одного до трьох розбіг між варіантами зріс у 1,6 раза.

«Якщо підготовка поля і вирощування пшениці проводиться за використання важких колісних тракторів, конструктивна схема яких не передбачає зниження питомого навантаження на одиницю площі, провести якісний основний обробіток під наступну культуру сівозміни майже неможливо», – зазначив Андрій Горбатенко.

Виконання технологічної операції вздовж посіву озимини зумовлює неконтрольований режим роботи знарядь, підіймання зябу впоперек сівби призводить до перевитрат часу і пального, утворення брилуватої ріллі. Особливі труднощі виникають на фоні спалювання стерні, коли вогонь цементує зневоднений ґрунт, а також у разі невчасного дискування зібраних (звільнених) ділянок в умовах літньої посухи.

Нагадаємо, переущільнення ґрунту підвищує ризик вимерзання й випрівання озимини і за певних умов може призвести до втрати врожаю.