Агрономія

Переущільнення ґрунту підвищує ризик вимерзання й випрівання озимини

За посушливої погоди бокове ковзання коліс важких машин під час сівби порушує механізми надходження вологи до насіннєвого ложа, затримує набухання і проростання насіння.

На це звернув увагу кандидат сільськогосподарських наук Андрій Горбатенко (Інститут зернових культур НААН) у журналі The Ukrainian Farmer.

Більшою мірою це відбувається на поворотних смугах і рід час агрегатування трактора з причіпними знаряддями. Крім того, мілке загортання посівного матеріалу по колії у напівсухий ґрунт призводить до зрідженості сходів.

«За безсніжної зими і низькими температурами повітря, а також коли утворюється і тривалий час функціонує притерта льодяна кірка, зростають ризики вимерзання та випрівання хлібів у місцях проходів енергонасичених тракторів з одинарними шинами», – зазначив Андрій Горбатенко.

За підрахунками, середня густота посівів парової пшениці навесні під час відновлення вегетації становила: у міжсліддях – 372, по слідах – 304 шт./м².

«Цей розбіг пояснюється насамперед різною глибиною залягання вузла кущення і наявністю різновікових рослин, менш стійких до несприятливих умов зимівлі», – додав науковець.

Нагадаємо, переущільнення ґрунту найнебезпечніше в посушливих регіонах. Раніше повідомлялося, як уникнути переущільнення ґрунту.