Агрономія

Які особливості підготовки ґрунту під озимі після багаторічних бобових трав

Які особливості підготовки ґрунту під озимі після багаторічних бобових трав

Час збирання багаторічних бобових трав на один укіс припадає, залежно від погодних умов року, рідше на кінець травня, а частіше – на першу декаду червня, а то й на його середину. За бездощової погоди в передзбиральний період ґрунт після трав – сухий і погано піддається обробітку. Для розпушування верхнього шару та підрізання кореневої шийки, щоб не відростала отава, доводиться важкі дискові борони пускати у два сліди, пише журнал The Ukrainian Farmer.

За традиційної плужної системи обробітку до оранки приступають безпосередньо після лущення стерні, а її глибину встановлюють залежно від рівня врожайності багаторічних трав, дотримуючись правила орати глибше за вищого її рівня, і навпаки.

Зумовлено це тим, що за вищої врожайності буде більше кореневих решток, які за мілкої оранки концентруватимуться в поверхневому шарі, й за наступних культивацій ріллі значна їх кількість витягуватиметься на поверхню ґрунту й висихатиме. Тому за високої продуктивності трав поле орють на 25-27 см, середнього врожаю – на 23-24 см, а за низького врожаю обмежуються оранкою на 20-22 см.

Для подрібнення ріллі плуг зазвичай агрегатують із кільчасто-шпоровим котком, хоча у разі оранки пересушеного ґрунту бажаного ефекту коток не забезпечує, і після нього рілля – бриласта. У такому стані ґрунт слабо засвоюватиме воду опадів навіть великої інтенсивності.

Для подрібнення брил услід за оранкою ріллю треба задискувати лущильником за невеликого кута атаки робочих органів, після чого ущільнити важкими котками. І тільки після цього можна чекати дощу для зволоження верхнього шару й провокації проростання насіння бур’янів.

Нагадаємо, наразі утримуються малосприятливі умови для сівби озимих культур в оптимальні строки.