Агрономія

Які заходи допоможуть уникнути вимерзання озимого ріпаку

Які заходи допоможуть уникнути вимерзання озимого ріпаку

Для уникнення ризику вимерзання озимого ріпаку слід дотримуватися в кожній ґрунтово-кліматичній зоні оптимальних термінів його сівби, щоб перед входом у зиму рослини сформували розетку з 6–8 листків, точка росту не підіймалася над поверхнею ґрунту, діаметр кореневої шийки становив 0,8–1,2 см, а стрижневий корінь проникав у ґрунт на глибину 50–100 см і більше, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Такий оптимальний розвиток рослини озимого ріпаку досягається в більшості випадків за 105–110 днів від дати його висіву. В такому стані рослини достатньо розвинуті, щоб перенести холодну й навіть безсніжну зиму, бути стійкими до бактеріозу коренів.

На полях ранніх термінів сівби рослини переростають, формуючи розетку з 12 листків і більше, точка росту підіймається високо (на 3–6 см і вище) над поверхнею ґрунту, в результаті чого рослини легко пошкоджують морози й вимерзають за зниження температури до –6…–10 ˚С, а під значним покривом снігу випрівають у результаті інтенсивного ураження сніговою пліснявою.

На полях пізніх термінів сівби рослини не встигають сформувати розвинену кореневу систему й прикореневу розетку листків і гинуть у разі незначного зниження температури взимку. Такі рослини навесні недорозвинені, мало гілкуються.

Раніше повідомлялося, як якісно підготувати насіння ріпаку до сівби та як ефективно підживити озимий ріпак.