Агрономія

Як температурний режим осіннього періоду впливає на продуктивність озимих

Як температурний режим осіннього періоду впливає на продуктивність озимих

Стан посівів озимих зернових культур значною мірою визначається погодними умовами, які складаються впродовж осінньо-зимових періодів. Так, визначальною характеристикою сприятливості умов для розвитку рослин в осінній період є температурний режим. Саме він зумовлює особливості подальшого перебігу вегетації озимих культур і їхній рівень продуктивності, пише журнал The Ukrainian Farmer.

За спостереженнями науковців ІСГП НААН, період від сівби до сходів рослин пшениці озимої першого строку сівби (10 вересня) останніми роками характеризувався середньодобовою температурою повітря на рівні +14,9 °С.

За пізніших строків сівби цей показник поступово знижувався: за сівби 20 вересня – на 3,9 °С, 30 вересня – на 5,0 °С, 10 жовтня – на 7,4 °С. Таким чином, градієнт змін температурного показника в разі зміщення строків сівби в бік пізніших становив 0,4–0,7 °С на день.

Прямолінійно зі зниженням середньодобових температур змінюється і загальна теплозабезпеченість осіннього періоду вегетації озимини, на що вказують значення сум ефективних температур (понад +5 °С).

Установлено, що за сівби 10 жовтня впродовж періоду від сівби до припинення вегетації восени рослини пшениці отримали на 351,8 °С менше суми ефективних температур, як порівняти зі строком 10 вересня, тобто щодня рослини пізніших від першого строку сівби «недобирали» до 11,7 °С тепла. Все це не могло не позначитися на розвитку рослин пшениці озимої, зокрема на їхній морозостійкості.

Раніше повідомлялося, як підготувати озимий ріпак до зимівлі та як обрати оптимальні строки сівби озимого ріпаку