Агрономія

Як підвищити рівень засвоєння рослинами азоту

Як підвищити рівень засвоєння рослинами азоту

Аби рослини засвоїли ту чи іншу кількість азоту, насамперед потрібен вуглець, уміст якого в органічній речовині ґрунту становить близько 60%. Для нормального росту рослин співвідношення вуглецю й азоту в ґрунті має становити 12 : 1, а мікроорганізмів – 25-30 : 1.

Про це пише докторка біологічних наук, завідувачка відділу загальної та ґрунтової мікробіології Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАНУ Людмила Білявська у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.

Якщо вуглецю в ґрунті замало, мікроорганізми будуть вимушені працювати для виведення надлишків токсичного нітратного азоту замість того, щоб забезпечувати рослини необхідними елементами живлення, ротовими та захисними чинниками, коли це потрібно.

До того ж у разі внесення надлишку добрив відбувається стерилізація ґрунту. Це призводить до того, що мікроорганізми, які б забезпечували культури азотом, доступним фосфором і калієм та відповідними елементами живлення, гинуть і, відповідно, не працюють.

Тому застосування метаболітних біопрепаратів із відповідними елементами біотехнологій та скорочення використання КАСу і рідких добрив щонайменше вдвічі зменшить токсичний вплив на мікробіоту ґрунту й дозволить отримати врожай навіть у посушливих умовах.

Пожнивні рештки є одними з основних методів поповнення ґрунту елементами живлення. Зокрема, 4 тонни соломи на гектар дають 1,6 тонни вуглецю, 14-22 кг азоту, 3-7 – фосфору, 22-25 – калію, 9-37 – кальцію, 2-7 – магнію й до 0,5 кг мікроелементів. Проте просто приорати солому на полі недостатньо. Вона може мінералізуватися роками й не віддати повністю свій ресурс ще й спровокує розвиток фітопатогенів.

Натомість, застосовуючи конкретний набір мікробних біопрепаратів, процес мінералізації соломи пришвидшується й елементи живлення стають повністю доступними для посівів і ще й ґрунт знезаражується від фітопатогенів.

Раніше повідомлялося, як визначити, чи працює мікробіота в ґрунті.