Агрономія

Як на продуктивність кукурудзи в умовах Степу впливають добрива й обробіток ґрунту

Як на продуктивність кукурудзи в умовах Степу впливають добрива й обробіток ґрунту

Дослідженнями ІЗК НААН в умовах північного Степу України встановлено ступінь впливу та зв’язок чинників «добрива» та «обробіток ґрунту» за умови формування продуктивності кукурудзи на схилах у різні за гідротермічними показниками роки. В умовах вологої й теплої погоди, коли випадання опадів збігається в часі з критичними фазами водоспоживання рослин (викидання волоті – цвітіння) усереднений приріст врожаю зерна від унесення N90P90K60 становив 0,67 т/га, пише журнал The Ukrainian Farmer.

У помірно посушливі й посушливі роки ймовірність отримання додаткового врожаю на підвищеному агрохімічному фоні залежить від вихідних (весняних) запасів доступної вологи в ґрунті, термінів настання і тривалості ґрунтово-повітряної посухи.

За високих резервів води в 1,5-метровому шарі еродованих чорноземів (понад 150 мм) і короткочасної відсутності агрономічно корисних дощів (10-12 днів) у період утворення репродуктивних органів (I-II декади липня) нормативна доза мінеральних добрив забезпечила надбавку основної продукції в кількості 0,32 т/га.

За тривалої посухи (понад 20 днів) під час інтенсивного росту рослин (липень) і наливу зерна (серпень), коли температурний максимум перевищував 35 ºС, а відносна вологість повітря в полудень знижувалася до 16-19%, урожайність кукурудзи на удобрених ділянках прирівнювалася до неудобрених або була вищою лише на 0,05-0,12 т/га – навіть рясні липневі опади не сприяли помітному підвищенню ефективності туків.

Раніше повідомлялося, як різні гібриди кукурудзи реагують на внесення органічних та мінеральних добрив.