Агрономія

Як час відновлення весняної вегетації озимих впливає на їхню продуктивність

Як час відновлення весняної вегетації озимих впливає на їхню продуктивність

Час відновлення весняної вегетації має величезний вплив на формування врожаю озимої пшениці. Але його дія є різною для різновікових посівів, пише журнал The Ukrainian Farmer.

За раннього відновлення вегетації рослини мають вищу життєздатність, більші запаси цукрів у вузлах кущіння, інтенсивніше кущаться і менша ймовірність утворення ґрунтової кірки на посівах.

Пізнє відновлення супроводжується зниженням рівня життєздатності, зменшенням цукрів у вузлах кущіння, пригніченням або ж повною відсутністю додаткового кущення, інтенсивним відмиранням уже сформованих осінніх пагонів.

Різке підвищення температури повітря в комплексі із суховійними явищами зумовлюють значні втрати вологи з ґрунту. Скорочується також період від часу відновлення вегетації до початку трубкування, що негативно впливає на накопичення сухих речовин рослинами. Такі рослини мають меншу продуктивність.

Одним із найефективніших заходів весняної підтримки посівів є ранньовесняні підживлення. На сьогодні існує кілька методик визначення строків, способів підживлення та норм використання азотних добрив. Одну з них розроблено в Кіровоградському національному технічному університеті.

Відповідно до неї норму використання азотних добрив розраховують у такій послідовності:

1. Визначають густоту рослин та щільність стеблостою (Кр) на полі у ранньовесняний період вегетації.

2. Розраховують кількість стебел, що сформують урожай (К), за формулою: К = Кр × kr, де: К ― кількість стебел, що сформують врожай, шт./м²; Кр ― кількість стебел на час обстеження, шт./м²; kr ― коефіцієнт реалізації щільності стеблостою.

Нагадаємо, озима пшениця відгукнеться на перегляд системи обробітку ґрунту. Раніше повідомлялося, як корелюються строки сівби озимої пшениці з нормою висіву й глибиною загортання насіння.