Агрономія

Втрати врожаю через звуження сівозмін досягають 25%

розташування насінницьких посівів

Для багатьох українських агропідприємств є характерним уповільнення або ж взагалі припинення зростання врожайності польових культур. Особливо відчутними стали прояви різкої нестабільності рівня врожайності. Аналіз чинників, які впливають на її формування, показує, що внаслідок звуження сівозмін особливо гостро постала проблема захисту рослин від ураження хворобами. Втрати врожаю становлять до 25% і більше, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Не менш гострим є питання живлення рослин. Моніторинг агротехнологій вирощування озимої пшениці в Кіровоградській області засвідчує, що в більшості господарств намагаються захистити від шкідників і вилікувати від хвороб фізіологічно голодні рослини.

Отже, для отримання високих та сталих врожаїв польових культур, зокрема і озимої пшениці, необхідно запроваджувати екологічно адаптовані, високоінтенсивні технології. Реалізація потенційних можливостей сучасних сортів у середньому не перевищує 40%, і це зумовлено не лише порушенням технології, а й надзвичайно великою мінливістю погодних умов упродовж вегетації рослин, за яких окремі агротехнічні заходи не сприяють поліпшенню розвитку рослин, а можуть, навпаки, їх погіршувати.

Звуження спектра польових культур внесло істотні зміни у структуру попередників під озиму пшеницю. Значну частину її посівів розміщують після сої та соняшнику. Цінність цих попередників є різною і визначається як регульованими, так і природними чинниками. Доведено, що чим раніше звільняється поле від цих культур, тим вищу врожайність можуть забезпечити посіви озимої пшениці.

Технологія їх вирощування також може впливати на формування врожаю озимої пшениці. Застосування окремих гербіцидів під час вирощування сої та соняшнику за певних погодних умов може мати негативну дію на ріст та розвиток рослин озимої пшениці не лише в осінній, а й у весняно-літній період вегетації.

Відсутність міжрядних обробітків ґрунту в системі догляду за посівами сої та соняшнику зменшує інтенсивність процесів мінералізації органічних речовин ґрунту. Це не лише обмежує засвоєння елементів живлення попередником, а й зменшує запаси доступних елементів живлення для озимої пшениці. Підтвердженням цьому можуть слугувати розрахунки втрат гумусу під час вирощування польових культур суцільної сівби та широкорядного способу сівби.

Нагадаємо, значення парів підвищується у короткоротаційних сівозмінах.