Агрономія

Велику небезпеку для здоров’я ґрунтів становлять вторинні вибухові речовини

Велику небезпеку для здоров’я ґрунтів становлять вторинні вибухові речовини

На сьогодні в Україні зафіксовано багато видів пошкоджень та забруднень ґрунту внаслідок воєнних дій. Це і фізичні пошкодження (утворення вирв), і замінування територій, і забруднення важкими металами. Велику небезпеку несе також забруднення ґрунтів вторинними вибуховими речовинами, які, потрапляючи в ґрунт, можуть трансформуватися в речовини з канцерогенними властивостями.

Про це розповів представник Управління екологічної безпеки та протимінної діяльності Міністерства оборони України майор Владислав Дудар у ході конференції «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?», організованої компанією «БТУ-Центр», інформує AgroTimes.

Багато вторинних вибухових речовин складаються з органічних сполук, які можуть трансформуватися (деградувати) у навколишньому середовищі. Трансформація вибухових сполук може відбуватися через абіотичні процеси (наприклад, фотоліз) або біотичну трансформацію (наприклад, аеробна або анаеробна біодеградація).

«Хімічний склад боєприпасів дуже різний, але всі вони переважно складаються з трьох основних елементів у певних кількостях. Одна із цих складових – тротил. Ця вибухова речовина потрапляє в довкілля, коли вибуховий пристрій спрацював неправильно. Ми робили лабораторні дослідження ґрунтів, узятих у колишніх зонах ведення бойових дій. Там вибухові речовини виявили в невеликих кількостях, адже більшість із них у ґрунті хімічно змінюється. Наприклад, тротил розкладається до динітротолуола, який має канцерогенні властивості», – пояснив Владислав Дудар.

Тротил і подібні сполуки токсичні для людини, тварин, рослин. Він швидше деградує в ґрунтах з високим умістом органічних речовин. Ризики потрапляння в трофічні ланцюги тротилу вищі за наявності грунових вод.

Високий ризик токсичності у піщаному грунті, який не містить значної кількості органічних матеріалів, оскільки тротил не розкладається так швидко та може потрапити до грунтових вод або змитися у поверхневі води.  

Відповідно до протоколів USAEC, ґрунти з 12% або більше відсотків концентрації вторинних вибухових речовин на масу ґрунту, таких як тротил і гексоген, здатні до поширення (передачі) детонації, якщо вона ініційована полум’ям.

Ґрунти, що містять більше 15% вторинних вибухових речовин за вагою чутливі до ініціації ударом. Екологічний центр армії США розглядає всі ґрунти, що містять 10% або більше вторинних вибухових речовин або суміші вторинних речовин, реактивними або легкозаймистими ґрунтами.   

Нагадаємо, унаслідок воєнних дій в Україні пошкоджені найбільш родючі ґрунти. Раніше було названо потенційні способи відновлення пошкоджених через війну ґрунтів.