Агрономія

Стимулятори росту навесні не компенсують осіннього підживлення, – досвід

Стимулятори росту

Деякі аграрії наразі планують заощадити кошти, восени внісши мінімальні норми добрив, натомість навесні «витягнути» рослини стимуляторами росту. Утім, на думку керівника ТОВ НВО «Агродім» Андрія Коломойця, стимулятором не можна нормально витягнути врожай.

Про це він розповів в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.   

«Ми проводили досліди й пересвідчилися, що 100 кг/га аміачної селітри не замінять 2-3 л/га комплексного добрива. Будьякого виробника. Кажуть, мікродобрива дають прибавку врожайності 10-15%. Ми бачили в дослідах у кращому разі всього до 5% після листкового підживлення. Можливо, вони так спрацювали в наших умовах. На врожайність озимини впливає внесення по мерзлоталому ґрунті 150 кг/га азотних добрив – КАС або селітри. Інакше можна втратити врожай», – зазначив Андрій Коломоєць.

Видно, за його словами, різницю у врожайності на ділянках із різним стартовим живленням: якщо у дві банки сівалки засипати карбамід, а у дві – ні. Причому ця різниця в живленні чітко проявляється на розвитку культур від сходів до збирання. А коли на 5 га внести мікродобрива, а на 5 га – ні, то під час збирання врожаю комбайн різниці не бачить.

«Тобто, на мою думку, мікродобривами, внесеними по листку, макроелементи повноцінно не замінити. Форма добрив також має значення для економіки. Так, рідкі стартові макродобрива в умовах нестійкого зволоження швидше переходять в доступну рослині форму. Завдяки цьому можна покращити економіку живлення. Досвід моїх знайомих це доводить. Ми також цікавимося цим питанням, але наші сівалки розраховані під сипкі добрива. Аналогічно є ефект від унесення органічних добрив – колеги кажуть, що врожайність вища і можна зменшити кількість міндобрив», – додав аграрій.

Раніше повідомлялося, які переваги застосування стимуляторів росту на озимині.