Агрономія

Посівам озимих та ярих зернових колосових шкодить комплекс комах

Посівам озимих та ярих зернових колосових шкодить комплекс комах
Клоп шкідлива черепашка

В озимих та ярих зернових колосових культурах, які перебувають у фазах колосіння, цвітіння та наливу зерна шкодить комплекс комах.

Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

Повсюди продовжуєтьсярозвиток усіх стадій клопа шкідливої черепашки. Відбувається відродження та незначне живлення личинок фітофага.

Ним за чисельності 0,2-2 імаго, 0,5-2 яйцекладки та 0,5-2, макс. 4-6 (Дніпропетровська, Запорізька обл..) личинки на кв.м. заселено та пошкоджено 1-6% рослин озимих та 0,5-2% рослин ярих колосових на 6-55% обстежених площ.

Переважають личинки І-IІ віків. Відчутної шкоди рослинам завдає пшеничний трипс, який в допороговій чисельності заселив 3-9, макс. 13% (Кіровоградська, Одеська обл.) рослин озимої пшениці. Середня чисельність 1-5, макс. 10 імаго та 8-15 личинок на колос.

Також у посівах озимих та ярих зернових колосових розвиваються та шкодять хлібні блішки, п’явиці, злакові мухи, попелиці, цикадки, які пошкодили 2-12% рослин. У Дніпропетровській, Одеській областях в крайових смугах посівів озимих культур обліковують 0,3-2 екз. на кв.м хлібних жуків та жужелиці, ними пошкоджено 1-3% колосків.

Захист посівів пшениці від личинок клопа шкідливої черепашки доцільний за наявності 15-30% личинок третього віку та чисельності 2-х і більше їх на кв.м дозволеними до використання інсектицидами. Обприскування необхідно проводити за 10-12 днів до окрилення клопів. Ці обробки ефективно регулюватимуть чисельність супутніх вищевказаних шкідників зернового поля та хлібних жуків і жужелиці, що харчуватимуться на колосі. В разі запізнення з обробкою або не проведення їх існує реальна загроза зниження маси та якості зерна.

Раніше повідомлялося, як захистити пшеницю від клопів шкідливої черепашки й личинок хлібного туруна.