Агрономія

Посіви зернових колосових на Харківщині заселяють шкідники

На Харківщині в посівах озимих та ярих зернових колосових культур виявлене заселення 72-100% обстежених площ смугастими хлібними блішками та злаковими п’явицями за середньої чисельності 0,5-2,1, максимальної – 1-5 екз. на кв. м.

Про це повідомляє ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області.

Поширюються злакові попелиці та пшеничний трипс із заселенням 1-6% рослин на 100% площ. Також був літ пшеничної (чорної злакової) мухи за чисельності 4,3-15 екз. на 100 помахів сачком на 48% площ.

Тривало поширення клопа шкідливої черепашки в посівах зернових колосових за чисельності імаго 0,3-1 екз. на кв. м із заселенням 100% обстежених площ. Продовжувалась яйцекладка фітофага за чисельності яєць 0,2-1 екз. на кв. м.

Упродовж наступних одного – двох тижнів по всіх господарствах області відбуватиметься заселення посівів озимих та ярих зернових колосових культур клопом, а також яйцекладка та відродження личинок фітофага.

При перевищенні економічного порогу шкідливості (двох і більше личинок клопа шкідливої черепашки на кв. м у посівах сильних і цінних сортів пшениці, на решті посівів – 4-6, у насіннєвих посівах ячменю – 8-10 личинок) проводять термінові заходи з хімічного захисту посівів дотримуючись регламентів застосування пестицидів та техніки безпеки.

Виявлене ураження 1-5,6, максимально 2-19% рослин озимих та ярих зернових колосових культур септоріозом, гельмінтоспоріозом, борошнистою росою, бурою листковою іржею та кореневими гнилями на 20-100% площ. З вище зазначених хвороб найвищий показник ураженості рослин пшениці був у септоріозу й борошнистої роси (5,6 і 5% у середньому та 19 і 8% максимально).

Надалі, враховуючи наявність на поточний період сприятливих погодних умов та достатнього запасу інфекції, можливе зростання розвитку септоріозу, борошнистої роси та інших хвороб у посівах озимих та ярих зернових колосових культур.

Посіви гороху почали заселяти жуки горохового зерноїда за чисельності 1,0-2 екз. на 100 п.с. (на 44% обстежених площ). Також посіви гороху продовжують заселяти бульбочкові довгоносики за чисельності 2,0-3 екз. на кв. м та пошкодження 4,0-5% рослин. Ними було заселено 56% площ.

Горохова попелиця нараховувалась за чисельності 3,7-10 екз. на 100 п.с. на всіх обстежених площах. Піщаний мідляк у посівах гороху виявлений за чисельності 1,0-2 екз. на кв. м на 56% обстежених площ.

Відбувається літ метеликів озимої совки та почалось відкладання яєць у посівах гороху за чисельності 0,2-2 екз. на кв. м, а невдовзі також очікується відродження гусениць фітофага на зазначеній та інших культурах.

Раніше повідомлялося, як захистити пшеницю від клопів шкідливої черепашки й личинок хлібного туруна.