Агрономія

На Одещині погода зумовлює розвиток хвороб озимини

На Одещині в посівах озимої пшениці відмічається незначне ураження хворобами. Зокрема, борошнистою росою уражено 2% обстежених площ і 0,5-1% рослин, септоріозом – 4% площ і 0,5-1% рослин. На посівах озимого ячменю темно-бурою плямистістю уражено 6% обстежених площ і 1-2% рослин.

Про це повідомляє ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

«Тепла, волога погода, часті дощі, густі тумани і ранкові роси листопада-грудня сприяють поширенню хвороб озимої пшениці та ячменю», – йдеться в повідомленні.

Ефективне стримування розвитку хвороб озимої пшениці та ячменю можливе лише у випадку якісного протруєння насіння. Цей агрономічний захід захистить проростки культури від кореневих гнилей, знизить рівень ураження сніговою пліснявою протягом зими та допоможе значно обмежити розвиток сажкових хвороб у період формування врожаю.

Проте у випадку ранніх посівів, затяжної теплої осені з вологою погодою, що сприяє росту вегетативної маси культури та розвитку хвороб, особливо по стерньових попередниках, починається розвиток борошнистої роси. Первинне зараження культури аскоспорами септоріозу теж відбувається восени.

У випадку м’якої зими без промерзання ґрунту та без стабільного снігового покриву, збудник септоріозу продовжує прогресувати протягом зими і навіть може продовжувати поширення по посівах, що ускладнює контроль весною внаслідок накопичення інфекційного фону.

В сукупності ці хвороби (та й кожна окремо) можуть сильно ослабити культуру. Втрати урожаю від борошнистої роси і септоріозу іноді досягають 30% і більше. На озимому ячмені з осені спостерігається розвиток темно-бурої плямистості.

Нагадаємо, у деяких областях хвороби озимих зернових розвиваються на 23% посівів.