Агрономія

Господарство «Дедденс Агро» має ефективну технологію вирощування органічної сої

Збір сої

У господарстві «Дедденс Агро» за роки експериментів і удосконалень, виробили оптимальну технологію вирощування культури. Про неї розповів заступник генерального директора «Дедденс Агро» Леонід Ільчишин, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Попередники і наступники. Накращими попередними сої є зернові культури, кукурудза, картопля, цукровий буряк і травосуміші. А от ріпак і соняшник несуть ризик виникнення склеротинії та гнилого коріння. Після сої добре саджати озиму пшеницю, кукурудзу, ріпак, кормові та овочеві культури. Сою стараються повертати на одне і те ж поле через три роки.

Насіння. Близько 70% посівного матеріалу закуповують у компанії «Дунай Агро», решту — кількох інших постачальників («Ерідан», VITAGRO, Заатбау та інших), аби не бути залежним від одного виробника чи постачальника. Більшість площ засіяні сортами Сігалія і Ментор, ще з десяток сортів агрономи випробовують на дослідних ділянках, щоб обрати найбільш перспективні. Насіння обробляють інокулянтом на торфовій основі безпосередньо у сівалці.

Передпосівна обробка має бути мінімальною і водночас знищувати бур’ян, забезпечувати збереження вологи у ґрунті і додаткове вирівнювання поверхні поля.

Сівба. Зазвичай період сівби у «Дедденс Агро» займає близько місяця: цього року — з 8 квітня по 10 травня, але от у 2019-му він затягнувся до 20 червня через зливи. Сорти з великим вегетаційним періодом можна починати сіяти з квітня, більш ранні сорти — на початку травня. Якщо сіяти раніше, то насіння проростає повільніше і поля встигнуть вкритися бур’янами. У господарстві сою починають сіяти вже при 8 °C. За умови прохолодного ґрунту, проростання насіння подовжується, а паростки триваліший період піддаються інфекційному впливу збудників кореневих хвороб. Насінню сої потрібна значна кількість вологи для проростання, тому під час вибору часу сівби треба враховувати наявність вологи в посівному шарі ґрунту.

Норма висіву за органічного землеробства — 750-800 тис./га, що на 10-15% більша за традиційну, оскільки не минути втрат під час багаторазових боронувань та міжрядних культивацій. Насіння сої закладають на глибину 3–4 см, а за ризику засухи — на 5-7 см.

Шкідники і хвороби. У «Дедденс Агро» не часто стикаються з цими проблемами, але швидко вирішують. Так, минулого року з чортополохівкою на ранніх посівах впоралися за добу завдяки застосуванню препаратів компанії «БТУ-Центр» (біоінсектициду Актоверм Формула та калійного мила Біофенл в якості прилипача).

Збирання і зберігання. В органіці не можна застосовувати десикант, тому сою збирають на один-два тижні пізніше, ніж у традиційних агропідприємствах. Для швидкого виконання операції «Дедденс Агро» має вдвічі більше збиральної техніки, ніж звичайне підприємство. Боби, скошені у буферних зонах (від 10 до 50 м), очищують і зберігають окремо, а продають, як звичайні.

Техніка. Одна із основних задач органічного господарства полягає у тому, щоб отримати сильні та одночасні сходи. Досяги цього можна лише завдяки вчасному і якісному проведенню різних операцій. Для сівби мають три сівалки точного висіву 12-рядкову Tempo V і Lemken Solitair. Також на соєвих полях працюють культиватори SchmotzerKHR 12×45 і культиватори-просапники їжакового типу, агреговані з тракторами John Deere 110В і CaseJX110. Силіконові «їжаки» працюють у рядку, не пошкоджуючи при цьому культурні рослини, а металеві «їжаки» знищують бур’ян максимально близько до рослини.