Агрономія

Диплодіоз щороку виявляють в імпортному зерні кукурудзи

Диплодіоз кукурудзи (Stenocarpella maydis (Berkeley) Sutton) – карантинна грибна хвороба, вогнища якої на українських полях ще жодного разу не було зареєстровано. Втім, у державних фітосанітарних лабораторіях диплодіоз майже щороку виявляють в імпортному зерні кукурудзи.

Про це пише Ольга Башинська, начальниця відділу фітосанітарної експертизи та контролю якості зернових (Держпродспоживслужба) у статті в журналі The Ukrainian Farmer.

«До 2021 року диплодіоз майже завжди виявляли тільки в зерні кукурудзи, імпортованому зі США. І от цього року було зафіксовано кілька випадків виявлення патогену вже в продукції європейського походження, а саме в зерні кукурудзи з Іспанії», – зазначила фахівець.

За її словами, це не випадковість, адже 2020 року Європейською та Середземноморською організацією захисту рослин (ЄОЗР) було опубліковано перший звіт про виявлення диплодіозу на території Іспанії.

Зокрема, рослини кукурудзи із симптомами передчасного в’янення та старіння листя 2012 року виявлено на одному комерційному полі в муніципалітеті Торрес-де-Альканадре (провінція Уеска, Арагон).

Через чотири роки симптоми в’янення, а також ознаки гниття тканин серцевини стебла та вилягання уражених рослин після дощу й сильного вітру були виявлені на двох комерційних полях у муніципалітеті Алмаселяс (провінція Лейда, Каталонія) та на двох комерційних полях у муніципалітеті Біота (провінція Сарагоса, Арагон).

«За оцінюванням місцевих фахівців, приблизний ступінь ураження рослин коливався у межах 15-30% залежно від поля», – додала Ольга Башинська.

Нагадаємо, цього року на Київщині затримали вантаж із зараженою диплодіозом кукурудзою. Також патоген у зерні кукурудзи виявляли в червні 2019 року на Київщині, у січні та квітні 2018 року – на Дніпропетровщині, а в 2017 році американську кукурудзу, заражену диплодіозом, навіть відправили на переробку.