Агрономія

Досліджено стан ґрунту після no-till і оранки, – результати

Досліджено стан ґрунту після no-till і оранки, – результати

Науковці агрохімічної лабораторії Полтавської ДСДС ім. М. І. Вавилова 2017-го і 2021 років провели дослідження стану ґрунту в СФГ «Дослідне» на Полтавщині від 0 до 100 см глибини після застосування no-till і класичної технології (оранки). Нульову технологію грунтооброітку тут застосовують уже понад 10 років. У результаті одержаних даних було помічено зростання органічної речовини в ґрунті за технології no-till від 0,25 до 0,66 % проти контролю (оранки), а також щорічно повертається 110–140 кг/га NPK.

Про такі результати досліджень пише журнал The Ukrainian Farmer

Зменшено вимивання обмінних Ca і Mg, стабілізувалась реакція ґрунтового розчину, зменшено витрати на закупівлю мінеральних добрив і пального на 50–75 ум. од. / га. Якщо стерня лишається на поверхні й ґрунт не орють, зберігається ґрунтова структура, мікробіологічні процеси уповільнюються, перетворення залишків відбувається в напрямі їхньої гуміфікації, а не мінералізації.

Уміст гумусу в ґрунті не лише не зменшується (як про це свідчать численні спостереження, зокрема й проведені Полтавською ДСДС ім. М. І. Вавилова), а й навіть зростає. Цей процес одержав назву секвестрації, що означає зменшення втрат вуглецю, або збереження гумусу в ґрунті (біотика).

Варто зауважити, що в результаті цього значно уповільнилися механічний вплив на ґрунт, непродуктивні витрати вологи, зникла плужна підошва та взагалі будь-яке переущільнення ґрунту. Як наслідок зменшився ризик ерозії. Рівноважна щільність ґрунту в орному шарі зменшилась на 0,1-0,2 г/см³, а твердість – на 1,2-2,5 кг/см².

Нагадаємо, результатами 12-річного застосування no-till поділилися в СФГ «Дослідне» на Полтавщині.