Агрономія

Чи можна збирати кукурудзу взимку без значних втрат

Кукурудзу можна збирати в зимовий період без значних втрат, якщо враховувати деякі умови.

Про це пише Жанна Молдован, кандидат сльськогосподарських наук (Хмельницька ДСГДС ІКСГП НААН) у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.

Встановлено, що за тривалої дії мінусових температур зерно промерзає, набирає сухого вигляду й легко обмолочується. Однак за умови подальшого підвищення температури кристали льоду тануть, зерно – зволожується, швидко уражується хворобами, гріється, тобто потребує негайного досушування.

Разом з тим доведено, що зерно, яке має підвищену вологість, за мокрої, дощовитої погоди в більшості випадків уражається грибними хворобами, а в мороз взагалі надзвичайно швидко втрачає свою схожість.

Крім того, проморожена зернівка швидко знижує міцність, травмується та подрібнюється в процесі обробки. Тому надто пізнє збирання кукурудзи може бути рекомендованим тільки в крайніх випадках – для отримання кормового зерна.

«Лишаючи кукурудзу в полі для підсушування, виникає загроза її вилягання, порушення механічної міцності стебла та погіршення фітосанітарного стану загалом. Досить високою є імовірність розвитку негативних мікробіологічних процесів й ураження бактеріальними та грибними хворобами, а проблема негативних наслідків дії мікотоксинів стоїть дуже гостро. Як наслідок, наприкінці сезону якість кукурудзи часто погіршується», – зазначила Жанна Молдован.

За її словами, важливо пам’ятати, що запізнення зі збиранням кукурудзи, збирання її у зимовий період призводить до погіршення умов вирощування та формування врожаю наступної культури, починаючи з підготовки ґрунту, його фітосанітарного стану та й усього технологічного процесу вирощування загалом.

Нагадаємо, пізнє вирощування кукурудзи несе більші ризики та вигоди.