Агрономія

Агротехнічні заходи сприяють обмеженню чисельності шкідників у посівах буряка цукрового

Вживаючи певних агротехнічни заходів, можна обмежити чисельність шкідників у посівах буряків цукрових. На цьому акцентувала увагу Ольга Грищенко, Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Так, дотримання науково обґрунтованого чергування культур у сівозміні сприятиме зменшенню забур’яненості полів і стримуватиме таким чином розмноження шкідників. Адже відомо, що розвиток більшості фітофагів трофічно пов’язаний з іншими культурами й бур’янами. Наприклад, совки, лучний метелик, сірий і чорний буряковий довгоносик, ковалики, польові клопи розвиваються на багаторічних бобових травах і кореневищних бур’янах. Лободові, гречкові, айстрові (складноцвіті) й інші бур’яни, що ростуть на полях сівозміни, уздовж доріг, лісосмуг і неорних ділянок, зумовлюють розвиток блішок, щитоносок, довгоносиків, попелиць, цикадок, тощо. Тому контроль бур’янів на всіх полях сівозміни обмежуватиме розмноження цих шкідників.

Повторно висівати на полі буряки цукрові рекомендується не раніше як через 3–4 роки, а насичення ними сівозміни не має перевищувати 20%. Найкращими попередниками для цієї культури є озима пшениця після чорного та зайнятого парів, гороху й багаторічних трав одного року вирощування.

Обов’язковим елементом системи захисту є обробка насіння захисно-стимуляційними речовинами з додаванням до їх складу високоефективних інсектицидів і їх композицій, регуляторів росту, мікродобрив тощо, що забезпечить захист від комплексу шкідників на початковому етапі вегетації культури. Для надійнішого захисту від шкідників сходів доцільно поєднувати для обробки насіння кілька препаратів із різними діючими речовинами.

У період вегетації культури слід проводити постійний моніторинг за появою й розвитком шкідників. У разі перевищення фітофагами ЕПШ слід своєчасно обприскати посіви інсектицидами. Висока ефективність досягається за поєднання у використанні фосфорорганічних і синтетичних піретроїдних препаратів у половинних проти рекомендованих нормах витрати, а також нікотиноїдів і комбінованих препаратів.