Цьогоріч як ніколи гостро постає питання де зберігати урожай
Центр незламності для зернових
Цьогоріч як ніколи гостро постає питання де зберігати урожай
Розв’язанням цього питання переймаються усі: від сільгоспвиробників до міжнародних міжурядових організацій. Так, продовольча та сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй (ФАО), Мінагрополітики та ТОВ «Завод Кобзаренка» об’єднали зусилля та спільно вирішують проблеми зі зберігання зерна в Україні.
За умовами співпраці, протягом жовтня-листопада вітчизняні аграрії вже отримали полімерні рукави та зернопакувальну техніку, що допомогла зберегти від несприятливої погоди близько 4 млн тонн зерна в рукавах.
Технологія зберігання в рукавах
Досвід «Заводу Кобзаренка» (більш ніж 10 років роботи з рукавами) свідчить, що дотримання простих правил експлуатації рукавів дає змогу якісно зберегти урожай та продати його у зручний час. Тришарова будова рукавів ефективно та гарантовано захищає зерно впродовж 18 місяців (максимальний строк зберігання — 24 місяці).
В Україні частіше використовують рукава діаметром 2,7 м завдовжки 60–75 м. Місткість такого «мішка», як правило, становить 200–250 т. У рукавах можна зберігати всі види зернових та зелених кормів для тварин (силос, сінаж). Найчастіше вітчизняні фермери зберігають кукурудзу, соняшник, ячмінь, сою, пшеницю та різноманітні силоси для годівлі тварин.
В ідеалі зерно закладають в полімерні рукави в базисній вологості, яка характерна для кожної культури: зернові — 14%, соя — 12%, соняшник — 8% тощо. Та практика показує, що кукурудза з вологістю навіть 17–20% може без проблем та втрати якості зберігатися протягом 90 днів (за середньої температури повітря від ‒3 °С до 4 °С) і лише потім відправлятися на доробку та досушування.
Зерно, закладене в рукава, не потребує додаткової обробки інсектицидами (рідкими або ж фумігантами) перед зберіганням. Через те, що зерно закривають герметично, через 10–20 днів в ньому гинуть усі шкідники, а збудники хвороб (мікроорганізми, гриби, бактерії) сповільнюють свій розвиток.
Обладнання для зберігання в рукавах
Вітчизняним виробником спеціалізованого обладнання для зберігання в рукавах є ТОВ «Завод Кобзаренка». В асортименті підприємства представлено три моделі техніки для завантаження в рукава і дві моделі для вивантаження зерна з рукавів.
ЗПМ-180 — зернопакувальна машина для запаковування зерна в багатошарові поліетиленові рукави. Продуктивність 300 т/год. Працює від трактора 80 к. с. Зерноупаковальник і трактор під тиском зерна, що завантажується в приймальний бункер, рухаються вперед, а набитий рукав залишається на своєму місці. За допомогою гальм зернопакувальних машин регулюється натяг рукава. Продуктивність машини дає змогу наповнити 60-метровий мішок місткістю 200 т за 45‒60 хвилин. Вартість 352 тис. гривень з ПДВ.
ЗПМ-180П — зернопакувальна машина з пониженим прийманням бункером для запаковування зерна, жому, пивних відходів та сінажу з пониженим прийомним бункером заввишки 2,7 м, що дає змогу подавати жом та пивні відходи ковшем телескопічного навантажувача, а додатково установлені вальці попереджають зависання маси. Працює від трактора 80 к. с. та забезпечує швидкість пакування до 300 т/ год. Вартість від 400 тис. гривень.
ЗПМА — зернопакувальна машина з електродвигуном автомобільна. Завдяки низькому прийомному бункеру зерно можуть навантажувати з причепів-самоскидів та автомобілів із заднім вивантаженням. Продуктивність роботи 180 т/год. Вартість 479 тис. гривень.
Для подання зерна у верхній бункер зернопакувальної машини «Завод Кобзаренка» пропонує використовувати наземний перевантажувальний бункер Ковчег, бункер-перевантажувач ПБН, або ж будь-яким зернонавантажувачем з бурта, пневмонавантажувачами з кузова автомобіля.
ЗРМ-180 — зернорозпакувальна машина працює від трактора 80 к. с. Висота вивантаження 4,3 м. Продуктивність до 180 т/год. Призначена для розпакування мішків з автоматичним їх намотуванням. Намотування мішка проходить завдяки гідравлічному регулятору мішка, а муфта швидкого розкручування мішка забезпечує швидке його знімання.
НРУ-180 — навантажувач-розпакувальник універсальний з висотою вивантаження 4,2 м. Працює від трактора 80 к. с. Під час роботи не намотує мішок та може додатково навантажувати зерно з кагату. Ширина захвату 4,6 м. Завдяки активному забору, використовується для забору мокрого, злежаного зерна та корнажу. Продуктивність по сухому зерні пшениці 180 т/год. Встановлення додаткового кузова дозволяє використовувати цю машину як завантажувач зерна в зернопакувальну машину.
Комплекс послуг від «Заводу Кобзаренка»
Вітчизняний виробник пропонує аграріям зернопакувальну та зернорозпакувальну техніку, полімерні рукави українського та імпортного виробництва, а також надає послуги з пакування зерна в рукава по всій Україні. Підприємство має низку напрацьованих методик роботи з обладнанням.
Щоб позбавити аграріїв від зайвих клопотів, «Завод Кобзаренка» надає спеціалістів-операторів, техніку для завантаження та зернові рукави на 200 т. Далі завантажує зерно замовника на території його господарства. Вартість надання послуг зі зберігання, включно з рукавом (не залежно від періоду), становить близько 220 грн/т. За зберігання 10 місяців маємо середньомісячну вартість 22 грн за 1 т. Окремо 60-метровий полімерний рукав (вміщує 200 т зерна) коштує близько 700 дол. Звичайно, кожен господар індивідуально рахує доцільність використання такої технології. Загалом зернові рукава — це ефективна і перевірена герметична технологія зберігання зернових, силосу та сінажу, яка істотно сприяє зменшенню втрат після збирання врожаю та є прекрасною альтернативою елеваторам.
За матеріалами компанії «Завод Кобзаренка»