Тваринництво

Жива маса каченят за 55 днів збільшується в 40-45 разів

Біологічною особливістю каченят є висока інтенсивність росту і хороше засвоєння кормів. За 55 днів вирощування вони збільшують живу масу в 40-45 разів за годівлі повнораціонними кормовими сумішами, пише журнал «Наше птахівництво».

Вирощуючи каченят на м’ясо, раціони нормують за двома віковими періодами: 1-3 і 4-8 тижнів. Для забезпечення генетично зумовленої швидкості росту каченят у віці 1-7 діб рекомендовано престартові раціони з високим рівнем протеїну (21%) та обмінної енергії (1,26 МДж).

У відгодівельний період (з 21-го по 49-55-й дні) через зменшення інтенсивності росту знижують рівень протеїну, але збільшують уміст обмінної енергії в раціоні.

Найраціональніше та найекономніше годувати м’ясних каченят гранульованим кормом. Розмір гранул для каченят 1-3-тижневого віку – діаметр 2-3 мм, довжина 3-4 мм; для каченят старших за 3 тижні – діаметр 5-6 мм, довжина – 8-10 мм.

До 7 діб каченят годують розмолотими гранулами (крупкою).

Згодовуючи вологі мішанки, треба стежити, щоб вони були сипкими. Липкі мішанки пташенята їдять гірше, до того ж вони заклеюють носові отвори.

До складу мішанок входять мелене і подрібнене зерно 2-3 видів, пшеничні висівки, рибне  і м’ясо-кісткове борошно, макуха, шроти, вітамінні й мінеральні добавки.

Свіжу подрібнену зелень дають каченятам з 2-3-добового віку в кількості 15-20% сухої частини раціону, до 3-тижневого віку – 20-30%, до 4-тижневого віку – 30-50%.

У м’ясних каченят періодично контролюють їх ріст – раз на тиждень зважують контрольну групу (не менш як 50 голів від партії).

Як повідомлялося, каченят годують повнораціонними сухими комбікормами переважно за інтенсивної технології вирощування на м’ясо.