Тваринництво

Як не припуститися типових помилок під час парувального сезону ВРХ

У скотарстві здоров’я стада і контрольований приплід телят може мати величезне значення для норми прибутку. Dairy Global розглянув типові помилки періоду парування і рекомендує, як їх уникнути, щоб поліпшити репродуктивний успіх стада.

1. Парування корів із нижчими показниками BCS

Корів із низькою оцінкою кондиції тіла (Body Condition ScoringBCS) не слід парувати протягом сезону. У корів  із низьким балом при отеленні вища ймовірність мертвонародження і проблем з родами. Має сенс почати з репродуктивної годівлі взимку, щоб до сезону розмноження корови й телиці отримали здоровий рівень BCS. Корів треба годувати до BCS 5-5,5, а телиць – до 5,5-6.

2. Надто довгий період парування

Збереження короткого періоду розмноження може дати низку переваг:

– більш передбачувану вагу телят і маркетингові можливості;

– точнішу вакцинацію перед осіменінням;

– зниження варіацій годування в стаді в певний момент часу;

– збільшення репродуктивного віку для корів, колективно.

Тривалість парувального сезону можна контролювати, обмежуючи контакти з биками; ухвалюючи за необхідності рішення щодо вибракування; забезпечуючи раніше парування телицям, ніж досвідченішим коровам.

3. Відсутність підготовки племінних биків до початку сезону

Догляд за стадом биків до початку сезону парування надважливий. Не варто применшувати важливість правильного харчування і здоров’я – самці відповідають за половину генетичних властивостей. Якщо бик не в формі, він може шкідливо вплинути на приплід телят.

Для того, щоб бики добре підготувалися до осіменіння:

– кормова дієта має тривати щонайменше 60 днів, починаючи за 45 днів до початку отелення;

– показники BCS повинні бути приблизно 5,5-6,5;

– потрібно завершити всі лікувальні курси.

Для збереження здоров’я бики потребують уваги й після сезону осіменіння. Трапляються випадки, коли бик вагою близько тонни скидає кілька сотень кілограмів під час парування. Після завершення сезону парування треба повернутися до харчових добавок.

4. Напружений стан корів під час штучного осіменіння

У щасливіших корів зазвичай рівномірніші теплові цикли, менше проблем із фертильністю і кращий приплід телят. У сезон розмноження поводження з коровами стає ще важливішим для запобігання стресу.

Одна з найбільших помилок протягом сезону – це спроба контролювати занадто багато корів одночасно. Можна працювати над заплідненням тисяч корів, але не варто керувати ними всіма одночасно. Треба мінімізувати кількість корів у загонах, особливо під час штучного запліднення.

Як повідомлялося, на Волині з’явилося два нових племінних репродуктора ВРХ.