Тваринництво

Вимірювання співвідношення азоту незамінних амінокислот до загального азоту

Вимірювання співвідношення азоту незамінних амінокислот (Essential) до загального азоту (Total) – Е:Т – за допомогою зміни співвідношення незамінних і замінних амінокислот в ізоазотних раціонах птиці дозволяє вивчити Е:Т на різних рівнях.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Однак реакція птиці залежить від умісту загального азоту: низька реакція може бути наслідком його зниженого рівня, а не розподілу азоту незамінних і замінних амінокислот.

Найімовірніше, що достатнє споживання азоту забезпечується високобілковими, а не низькобілковими раціонами. Проте високий уміст білка може вплинути на криву реакції й, відповідно, розрахункове значення оптимального співвідношення Е:Т буде нижче.

Вимірювання співвідношення Е:Т шляхом зміни вмісту азоту в раціоні птиці можна взяти для оцінювання мінімальної кількості азоту в раціоні за такого рівня надходження незамінних амінокислот. Якщо постійний рівень азоту незамінних амінокислот наближається до оптимальної потреби в незамінних амінокислотах, то концентрація замінних амінокислот не може бути досягнута. Подальше збільшення вмісту білка забезпечується замінними амінокислотами, й може поліпшити продуктивність птиці, хоча співвідношення Е:Т буде нижчим.

Отже, вимірювання співвідношення Е:Т за допомогою зміни кількості загального азоту за постійного рівня незамінних амінокислот ускладнене, його застосовують у небагатьох експериментах. Цей метод також утруднюється через високий уміст загального азоту за низького рівня азоту незамінних кислот, який не є фізіологічно необхідним азотом.

Дезамінування та виведення цього білка пов’язує обмінну енергію, тому її рівень знижується й стає лімітаційним чинником.

Оптимальні співвідношення Е:Т, пов’язані з ростом або відкладенням протеїну, розраховані за постійного рівня загального азоту в раціоні й за допомогою класифікації амінокислот, згідно з дослідженнями Хегер, для різних видів тварин значно не відрізняються. Відповідно до огляду Хегер, оптимальне співвідношення Е:Т для всіх видів і параметрів продуктивності становить 0,550,6, проте воно залежить від концентрації азоту в раціоні, тобто нижче за підвищеного вмісту азоту в кормі й навпаки.

Нагадаємо, амінокислоти кормів несучок впливають на здоров’я курчат.