Тваринництво

Спеціальні екзогенні ферменти покращують перетравлюваність кормів для птиці

Для протидії негативним ефектам некрохмалистих полісахаридів (НПС) у кормах для птиці їх збагачують екзогенними ферментами, що доповнюють недостатню або відсутню ферментативну активність травних секретів шлунково-кишкового тракту.

У раціон птиці додають гідролітичні ферменти, що розщеплюють НПС, – ксиланази, целюлази, β-глюканази, пектинази, мананази тощо. Їх використовують як окремо, так і в складі мультиензимних комплексів, пише журнал «Наше птахівництво».

Гідроліз НПС, здійснюваний у шлунково-кишковому тракті птиці під дією екзогенних ферментів, знижує в’язкість хімусу, руйнує клітинні стінки, що покращує доступність поживних субстратів для ферментів.

На тлі приймання НПС-ферменту в бройлерів істотно зростає каталітична активність і рівень експресії мРНК ендогенних ферментів – панкреатичних ліпази, амілази і протеази, що позитивно впливає на процес травлення.

Підвищення рівня засвоєних поживних речовин у кишківнику позначається на його морфології (істотно зростає висота ворсинок епітеліальних клітин), що супроводжується посиленням адсорбції поживних речовин і ростом концентрації глюкози, тригліцеридів і вільних амінокислот у плазмі крові.

Екзогенні НПС-ферменти відіграють важливу роль у модулювання кишкової мікрофлори. Зниження в’язкості хімусу веде до скорочення чисельності Clostridium perfringens, які спричиняють у бройлерів некротичний ентерит.

Також НПС-ферменти чинять пребіотичний ефект, гідролізуючи високомолекулярні полімери клітинних стінок до олігосахаридів, які сприяють зростанню нормальної мікрофлори в кишківнику. Зокрема, арабіноксилоолігосахариди, утворені під дією ксиланази, стимулюють зростання біфідобактерій.

Своєю чергою нормальна мікрофлора кишківника здійснює ряд важливих функцій, зокрема травну та імунну. Водночас на тлі прийому ксиланази знижується кількість патогенних бактерій роду Salmonella.

Екзогенні НПС-ферментів розглядають як перспективну альтернативу кормовим антибіотикам у якості стимуляторів росту.

Як повідомлялося, рої сарани можуть стати кормом для курей.