Тваринництво

Причиною стеатозу та кетозу у корів є негативний енергетичний баланс організму

Причиною стеатозу та кетозу у корів є негативний енергетичний баланс організму

Стеатоз (жирове переродження печінки) і кетоз спостерігаються переважно у високопродуктивних корів високої вгодованості за зменшення споживання корму. Виняток – субклінічний кетоз у другій половині лактації внаслідок недостатньої годівлі.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Стеатоз, кетоз і пов’язані з ними хвороби спостерігаються й у інші періоди, але на початку лактації їхній перебіг найважчий.

Причиною стеатозу та кетозу у корів в останні дні перед отеленням і перші тижні після нього є негативний енергетичний баланс організму.

Під час лактації частина глюкози використовується для синтезу лактози молока, й у високопродуктивних корів посилюється синтез глюкози, що значно збільшує навантаження на печінку.

Мобілізація запасів жиру в організмі, що ініціюється гормональними сигналами за негативного енергетичного балансу, вивільняє неестерифіковані жирні кислоти (НЕЖК) із жирової тканини. Найбільше зростання концентрації НЕЖК у крові відбувається під час отелення – їхня концентрація часто перевищує 1000 мкЕкв/л. НЕЖК, що потрапляють у печінку, можуть бути окислені або естерифіковані.

Основним продуктом естерифікації є тригліцериди, які мають повернутись у кров у складі ліпопротеїдів дуже низької щільності. Молочна залоза високопродуктивних корів утворює значно більше молочного жиру, тому в умовах підвищеного поглинання печінкою в ній нагромаджуються тригліцериди, що призводить до її жирового переродження.

Крім того, синтез молочного білка потребує амінокислот, частина яких синтезується з пропіонової кислоти й глюкози. Брак амінокислот можна поповнити збільшенням протеїну в раціоні, але водночас зростає надходження у кров аміаку, який повинен перетворитись у печінці на сечовину.

За дефіциту глюкози частина жирних кислот, що надійшли з жирової тканини, перетворюється в печінці на кетонові тіла, які можуть частково замінити глюкозу. Отже, внаслідок великих витрат субстратів на синтез компонентів молока та необхідності дезактивації аміаку у високопродуктивних корів виникає надмірне навантаження на печінку, і в результаті призводить до порушення її функції.