Тваринництво

Найбільші ураження кліщами трапляються за стійлового утримання ВРХ

Найбільші ураження кліщами трапляються за стійлового утримання ВРХ

Через глобальні зміни клімату активність кліщів щороку набуває все меншої сезонності, адже температура в зимовий період усе рідше опускається нижче -5 °С. Отже власникам великої рогатої худоби потрібно бути готовими до зустрічі з небезпекою в будь-який час.

Найбільші ураження кліщами спостерігаються за стійлового утримання худоби.

Останні дослідження, проведені в Австралії, свідчать, що загальні щорічні збитки, завдані кліщами, становлять приблизно $5 на голову ВРХ.

Найвідомішою трансмісивною хворобою ВРХ є бабезіоз. Його можна виявити за кількома яскраво вираженими клінічними ознаками: на початку хвороби спостерігається блідість слизових оболонок, гарячка (до +40 °С) та сильне пригнічення. Згодом може з’явитися посиніння слизових оболонок, потемнішати сеча.

Успіх лікування бабезіозу передусім залежить від ранньої діагностики, адже він доволі швидко прогресує й може закінчитися загибеллю тварини.

Анаплазмоз – ще одна хвороба, загальна смертність від якої коливається від 5% до 40%. Хвороба може мати гострий і хронічний перебіг.

За гострого перебігу різко підвищується температура тіла (до +41 °С), погіршується загальний стан, втрачається апетит. У тварин спостерігають різко виражену блідість слизових оболонок, що згодом переходить у жовтушність; збільшення лімфовузлів; погіршення діяльності серцево-судинної системи й органів дихання. Розвивається атонія передшлунків, тварини швидко худнуть, з’являються набряки в  ділянці підгрудка. Сеча протягом хвороби прозора.

За хронічного перебігу анаплазмозу спостерігають лихоманку, гіпотонію шлунково-кишкового тракту. ВРХ худне і швидко втомлюється під час перегонів. Зменшується число еритроцитів, знижується вміст гемоглобіну. Слизові оболонки бліді.

Лікують анаплазмоз антибіотиками тетрациклінового ряду. Обов’язково застосовують підтримувальні засоби у вигляді вітамінних і мінеральних препаратів, проводять інфузії для покращення водного балансу та зняття інтоксикації організму. Після одужання у тварин значно знижується молочна продуктивність.  

Як повідомлялося, на фермі, неблагополучній щодо коронавірусної інфекції ВРХ, тільних корів вакцинують інактивованою вакциною за 80-90 днів до отелення.