Овочі-Ягоди-Сад

Колоноподібні яблуні походять від Макінтошу

Колоноподібні яблуні походять від Макінтошу

У 1967 році в Канаді на яблуні сорту Макінтош знайшли цікаву гілку, вкриту кільцівками, списиками та великою кількістю плодів. Її розмножили і отримали сорт Важак, який став донором колоноподібності.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» розповів Олександр Гаврилюк, викладач Національного університету біоресурсів та природокористування України. 

Дослідник зазначає, що історія яблуні колоноподібного типу почалася понад 55 років тому в провінції Британська Колумбія (Канада). Власник довговікового яблуневого саду на п’ятдесятирічному дереві сорту Макінтош спостеріг цікаву гілку. Дерево одразу оглянули селекціонери та встановили основні морфологічні ознаки. Гілка була майже без бічного гілкування і вся вкрита кільцівками, списиками та великою кількістю плодів. Ця гілка відрізнялася від сусідніх своїм незвичайним габітусом, твердою та гнучкою деревиною, зовсім не такою, як у сортів «звичайної яблуні». 

Знахідка зацікавила науковця Карліса О. Лапінса, який за домовленістю із власником саду розмножив цю форму яблуні на місцевій дослідній станції Summerland Research Station. Там вона і отримала первинну оцінку та свою назву Важак (Wijcik McIntosh), відому також як Starkspur Compact Mac.

Відтоді Важак Макінтош став основним донором колоноподібності, який використовують селекціонери багатьох країн у програмах зі створення сортів яблуні колоноподібного типу зростання.

«Науковці провели велику кількість схрещувань за участю сорту Важак. Дослідження отриманих сіянців яблуні показали, що ознака колоноподібності добре передається майже половині рослин гібридних сімей Важака», – зауважив Олександр Гаврилюк.

Він додав, що селекційні роботи з колоноподібними формами тривають і дотепер на дослідній станції East Malling (Англія). Саме тут першими одержали колоноподібні сорти комерційного типу. Ці сорти та сам Важак розповсюдили в наукові заклади багатьох країн, де їх використали для виведення нових сортів яблуні. Практично всі отримані до цього часу колоноподібні сорти яблуні мали походження від сорту Важак.

Читайте також:Вітчизняні селекціонери створили понад 20 сортів колоноподібних яблунь