Овочі-Ягоди-Сад

Формування фундука збільшує врожайність плантації удвічі

Формування фундука збільшує врожайність плантації удвічі

За правильного формування рослин урожай на плантації зростає майже удвічі у порівнянні з обсягами плодоношення на недоглянутих кронах.

Про це в своїй статті в журналі «Садівництво по-українськи» зазначає Людмила Полянська, спеціалістка ФГ «УніАгро», що в селі Масівці на Хмельниччині.

Вона нагадує, що природною формою фундука є кущ із багатьма пагонами, які у процесі росту можуть розвиватись у стовбури й потім відмирати. 

«Добре розвинені кущі налічують до 80 пагонів різного віку й розміру. Від цього крона загущується, у ній погіршуються умови освітлення й вентиляція, на ріст непотрібних пагонів витрачаються поживні речовини і волога, й усе це шкодить закладанню врожаю. Тому рослини фундука слід обов’язково формувати у вигляді куща або дерева, а потім підтримувати обраний тип крони за допомогою обрізування», – наголошує спеціалістка. 

Після садіння саджанці обрізають. 

Якщо формують кущ, то надземну частину саджанця вкорочують на третину, це сприятиме росту нових пагонів. 

Якщо планується штамбова культура (деревоподібна форма), то на висоті до 60 см з майбутнього штамба видаляють усі бічні гілочки. Деревину, якою поростає і що розташовується вище, вкорочують на третину довжини. Центральний провідник укорочують на висоті 50 см над найвищою бічною гілкою. Рослинам поступово формують крону-чашу, на це знадобиться 3–4 роки. 

Обрізування полягає у просвітленні крони, його виконують навесні, після цвітіння, найкраще у квітні. У штамбових формувань доведеться щороку видаляти кореневу парость. Для цього застосовують механічні засоби або контактні фунгіциди. 

Раз на 20 років сад зі штамбовими формуваннями омолоджують. Одним зі способів є зрізання старих рослин і формування з кореневої парості нових дерев або кущів. Роблять це, так само як і у щойно закладеному саду. Для омолодження рослини слід зрізати якнайнижче, бажано при самій землі. 

Омолодити насадження можна й за допомогою сильного обрізування скелетних гілок, так, щоб зі сплячих бруньок нижче місця зрізу виросло багато гілок молодої деревини. Наприкінці липня — на початку серпня або навесні наступного року частину цих гілок вирізають, а решту вкорочують до 10 см. Дрібні короткі пагони не обрізають. Деревам, які пошкоджені морозом, обрізування виконують після початку вегетації, у кінці квітня — на початку травня, коли вже можна відрізнити здорові гілки від пошкоджених морозом. Пошкоджені частини гілок видаляють аж до здорової тканини. Рани обробляють від потрапляння інфекції. Слід пам’ятати, що дерева, які постраждали від морозів, ослаблені й дуже уразливі до хвороб.

Читайте також: Молоді рослини фундука особливо вразливі до посухи