Овочі-Ягоди-Сад

Експертка пояснила причини високих цін на яблука

Яблука в кінці весни на гуртових майданчиках країни ці фрукти коштують 27-35 грн/кг, а мінімальні роздрібні ціни подолали позначку 40 грн/кг через менший врожай, обмежений імпорт та запізнення сезону ранніх ягід. 

Про це повідомляє «Інфо-Шувар».  

 «У 2019 році Україна зібрала яблука менше, ніж у 2018 році, тому вищій від попереднього року рівень цін та їх зростання у березні нікого особливо не дивували. Але ніхто не очікував, що у травні український фермер зможе продавати яблуко дорожче $1/кг», – розповіла Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар».

Експертка виділила 3 основні причини значного подорожчання.

1. Менший врожай і, відповідно, менша пропозиція. У 2019 році, за оцінками різних експертів, Україна зібрала на 10% менше яблук ніж у 2018 році, коли врожай був рекордним. Падіння валового збору не вдалось нівелювати навіть інтенсифікацією молодих насаджень. Слід додати, що у сусідній Польщі, врожай також знизився.

2. Обмежений імпорт. З жовтня по грудень включно Україна постійно нарощувала обсяги імпорту і зменшувала експорт, що теж не було несподіванкою для сезону з невеликим врожаєм. У січні після новорічного ажіотажу імпорт просів, але потреба в ньому знов почала зростати у лютому. У другій половині зими більшість українських мереж активно працювали із польським яблуком і робили б це надалі, якби не оголосили карантин в країнах ЄС. Через припинення постачання із Польщі, українські мережі почали активно спустошувати українські сховища. До речі, у березні, на фоні падіння імпорту, ми ще й збільшили експорт яблука! Річ у тому, що білоруські трейдери теж залишились без польського яблука і вимушені були активніше працювати з українськими виробниками. Це не могло не вплинути на вартість — перший стрибок ціни на українське яблуко відбувся саме у 20-х числах березня.

3. Запізнення старту ягідного сезону. У травні на ринок не вийшов головний конкурент яблука — українська суниця садова (полуниця). Через холодну весну у господарствах Півдня та Закарпаття ягода дуже повільно визрівала. А дехто взагалі втратив значну частину врожаю через приморозки. Саме в середині травня ціни на яблука піднялись до небачених до цього показників.

За даними департаменту «Аналітика» в сезоні 2019/2020 років на майданчику для торгівлі з автомобілів гуртового ринку «Шувар» було продано понад 18 тис. тонн яблука. Майже половину з цього обсягу було продано за 3 місяці сезону — в період з лютого по квітень. У порівнянні із попереднім сезоном (18/19) обсяг продажу українських яблук на «Шуварі» збільшився на 9%.

Читайте також:У ФГ «Гадз» прогнозують ціну на яблука на рівні минулого року