Техніка

Зернові культури потребують комплексного підходу до підготовки ґрунту й сівби

Сівба за правилами

Сівба за правилами
Посівний комплекс BEDNAR OMEGA OO6000F

Зернові культури потребують комплексного підходу до підготовки ґрунту й сівби.  

Для будь-яких умов 

Дедалі частіше сівба зернових та інших культур суцільного висіву непокоїть аграріїв через дефіцит вологи. Тож треба змінювати технології й підхід до вибору техніки. Замість класичних сівалок стають популярними посівні комплекси, які здатні одночасно виконувати всі операції: підготовку ґрунту, внесення добрив, висів насіння і зворотне ущільнення ґрунту. При цьому є кілька значних переваг: не втрачається дорогоцінна волога, зменшується кількість проходів техніки по полю і, відповідно, ґрунт не переущільнюється, скорочується потрібна кількість персоналу й техніки в умовах кадрового дефіциту. Менше витрачається часу на виконання всіх операцій. 

На ці та інші переваги посівних комплексів звернув увагу керівник і співвласник фермерського господарства «Громада», що в Кобеляцькому районі Полтавщини, Микола Миколайович Жук. Ще 2018 року компанія «НФМ АГРО» робила демонстраційну сівбу на полях господарства зерновою сівалкою BEDNAR OMEGA OO6000F, яка показала високу якість роботи, і власники «Громади» вирішили придбати агрегат. 

Актуальні потреби 

Під час нашої бесіди Микола Жук розповів, що, попри війну, сівозміну не коригували, оскільки планували її ще з осені й готувалися відповідно. Однак була проблема з фінансуванням — довелося брати кредит, щоб докупити все для весняної посівної. У господарстві є значні залишки зерна, які зараз неможливо реалізувати, і це заважає нормальному функціонуванню, не кажучи про розвиток. На допомогу приходить сучасна техніка, що є у власності підприємства, зокрема сівалка BEDNAR OMEGA OO6000F

Микола Жук зазначив, що окрім відомих переваг цей посівний комплекс здатен працювати по непідготовленим полям. Наприклад, він чудово сіє пшеницю по стерні сої прямим висівом. Дискова секція, що розташована попереду, якісно готує ґрунт, і сівба виконується точно на завдану глибину. При цьому паралельно вносяться добрива, і коли з’являється перші корені, культура має достатньо поживних речовин. Норма висіву пшениці становить 280 кг/га, норма внесення добрив — близько 100 кг/га. Агрегат працює на швидкості до 15 км/год з трактором потужністю 340 к. с. Сівалка з такою ж якістю сіє ріпак нормою від 3 кг на гектар, а взагалі діапазон її можливостей становить від 0,6 до 650 кг/га.  

Збільшити продуктивність 

Посівний комплекс BEDNAR OMEGA OO6000F агрегатується з трактором CASE IH Magnum потужністю 340 к. с. Це дає змогу працювати із сівалкою зі швидкістю не менше 12 км/год, що забезпечує ефективне перемішування ґрунту. Сівалка має 6 м ширини захвату. Трактор оснащено навігаційною системою, яка значно полегшує роботу оператора й унеможливлює утворення пропусків та перекриттів між загінками. Продуктивність посівного комплексу становить понад 100 га в день, якщо роботи ведуть у дві зміни. Це близько 15 год загального часу — з 6:00 до 21:00. 

Сівалка сіє ріпак, сою, ячмінь і озиму пшеницю. Загальне напрацювання за сезон становить близько 1500 га. Одночасно із сівбою вносять добрива. Завантажують насіння і добрива маніпулятором, тож цей процес займає мало часу і простоїв практично немає. 

Більшість ґрунтів в господарстві — чорноземи. Є незначна частка суглинкових і піщаних, але по усіх типах ґрунтів агрегат якісно виконує своє завдання. Витримується задана глибина закладання насіння по всій ширині агрегата. Бункер сівалки знаходиться під надлишковим тиском, завдяки чому витримується чітка норма висіву й внесення добрив. При цьому забивання практично відсутні. 

Щоб витрачати менше часу 

Коли виникає потреба переходу з однієї культури на іншу, на це витрачається мінімум часу. Близько 5 хв треба на заміну котушок, ще 15 хв — на калібрування. Щоб не втрачати точність дозування, багато користувачів роблять проміжні калібрування раз на 2−4 дні. Змінні котушки лежать в окремому інвентарному боксі на борту посівного комплексу, тому немає потреби возити їх у кабіні трактора або зберігати на складі. З агрегатом у комплекті запропоновано лише кілька типів котушок, інші можна замовити додатково під час придбання посівного комплексу, або пізніше, коли у сівозміну додаються нові культури й виникає потреба працювати з насінням іншого розміру. 

Микола Жук розповів про ще один важливий аспект. Раніше з транспортуванням сівалок у них виникали постійні труднощі. Щоб проїхати дорогами загального користування, доводилося навіть поліцію залучати через негабарит. З сівалкою OMEGA таких проблем немає — склав і поїхав і не треба ніяких дозволів та супроводу. 

Підтримка завжди потрібна 

Після того, як сівалку привезли в господарство, місцеві механізатори швидко опанували нову техніку. У господарстві використовують переважно сучасну техніку відомих світових виробників, що суттєво допомогло розібратися з тим, як працює новий агрегат. Допоміг дилер, що поставив сівалку, — компанія «НФМ АГРО». Їхні спеціалісти провели навчання, запустили агрегат у роботу, і механізатори з першого дня мали достатній рівень знань, щоб усе працювало як слід. Дилер не лише постійно контролює експлуатацію агрегата. Усі технічні питання, що виникали під час роботи, вирішували оперативно й професійно. За підтримки дилера господарство успішно працює, а за підтримки всіх українців наша держава здобуде перемогу. Власники господарства впевнені, що перемога буде за нами, і ситуація з експортом налагодиться. Віра у перемогу настільки сильна, що навіть внесли більшу норму добрив, аби збільшити шанси на великий урожай.  

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ 

Микола Жук

Микола Жук, співвласник ФГ «Громада»: 

— У технічному плані сівалку зроблено дуже вдало. Вона зручна, проста і виконує свою роботу максимально якісно. Наприклад, коли ми калібруємо сівалку, не треба лізти вниз, щоб відібрати контрольну дозу насіння чи добрив. На сівалках деяких інших виробників, якими ми користувалися раніше, цей процес був вкрай незручним. Компанія BEDNAR врахувала потреби операторів і зробила калібрування набагато комфортнішим. Оператор може вільно підійти до дозувального пристрою з вагами і зважити дозу. За чотири роки експлуатації посівний комплекс відпрацював більше ніж 6000 га, при цьому ще жодних робочих органів ми не замінили. Єдиний технічний момент стосувався прикочувальних коліс. Замість підшипників стояли пластикові втулки, які мали обмежений ресурс. Враховуючи, що наш посівний комплекс OMEGA OO6000F був в Україні одним із перших, виробник не мав достатнього досвіду експлуатації агрегата в умовах значних навантажень. По гарантії втулки замінили на підшипники, і проблему розв’язали. Під час експлуатації також помітили, що активно зношуються «язички» на висівних апаратах — їх треба замінювати щосезону. Все інше працює і поки заміни не потребує. 

Загалом посівний комплекс OMEGA дав змогу оптимізувати виробничі процеси й покращити якість сівби. Ми отримуємо рівномірні сходи й практично по всіх культурах спостерігаємо збільшення урожайності. 

За детальною інформацією звертайтесь  до представників компанії  ТОВ «НФМ АГРО» – 067 588 88 80

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ