Тваринництво
Головне:
Тваринництво

Секрет ферми

The Ukrainian Farmer
Джерело:
The Ukrainian Farmer
Поділитись:
Секрет ферми

Правильна підстилка у стійлах — теплі мати — забезпечить коровам комфорт, що позитивно позначиться на продуктивності.

Для сучасних високопродуктивних корів дуже важливо лежати щонайменше 12 год, а краще — 13,5 год щодня. Ідеться аж ніяк не про сон — він триває в середньому до чотирьох хвилин 6–10 разів на добу, а про відпочинок кінцівок на лежаку та жування жуйки, під час якого відбувається синтез молока. Відома приказка «Що у корови на язику — те у господаря у відрі» означає буквально, що чим комфортніше тварині відпочивати у боксі — тим вища їх продуктивність і якість молока. 

Тому коровам потрібно створити комфортні умови для проживання, забезпечивши стійлове місце м’якою, зручною підстилкою високої якості. Відомо, що корови дуже специфічно лягають і встають. Тому підстилка має важливе значення в забезпеченні безпечного вставання і лягання тварин: поверхня має бути м’якою (корова копитами повинна трішки занурюватися в покриття), але одночасно забезпечувати достатнє зчеплення. Тільки за таких умов тварина зможе контролювати процес лягання і вставання в боксі. Якщо тварина боятиметься послизнутися на твердій і слизькій поверхні, вона буде змушена під час опускання падати на коліна — в такому разі існує велика ймовірність отримати травму. Погана підстилка може спричинити проблеми з колінними сухожиллями задніх кінцівок і самими колінами, призвести до хвороб ратиць, пошкодження вимені та збільшення вмісту соматичних клітин (як наслідок — мастит), а в результаті — до господарчих втрат. Тому найголовніше завдання для фермера полягає в тому, щоб забезпечити комфорт у нижній частині стійломісця, а для цього я рекомендую використати сучасні мати. 

Обрати найкращий варіант 

Існує кілька варіантів облаштування підлоги у стійломісці. 

Перший тип підстилки у боксі — бетонна підлога вкривається підстилкою із соломи шаром 5–10 см. Головний недоліки цього типу підстилки полягає в тому, що корови дуже швидко витоптують солому, і їм доводиться лежати на бетоні, ризикуючи здоров’ям, адже на холодній підлозі можуть розвиватися хвороби вимені. Лежання на бетоні призводить до того, що кілоджоулі, які корова мала б використати на виробляння молока, «обігрівають» підлогу. У результаті — продуктивність падає мінімум на 2,5 л/добу. 

Другий тип — бетонна основа вкривається очищеним піском. На перший погляд, тварина мала б почуватися комфортно. Однак це покриття має два негативних моменти: пісок швидко витоптується — і тварина лежить на голому бетоні; за мінусової температури піщинки змерзаються в грудки, що створює дискомфорт корові. Тому пісок варто використовувати в регіонах, де середньорічна температура повітря становить +15…+20 °С — за таких умов пісок працює як охолоджувач і накопичувач тепла. У наших умовах пісок доводиться постійно просівати, підсушувати, очищати й засипати — а це додаткові витрати для господарства. 

Третій тип, що наразі активно пропагують, — так звана толока: глина, замішана із соломою. Головний аргумент на користь такого лежака звучить на кшталт «наші діди-прадіди використовували у господах і сараях — отже, це добре». Можливо, для того часу це був чудовий варіант підстилки, але нині вона не ефективна: мокра глина — дуже слизька, і корова постійно ризикує послизнутися; а ще її досить складно змити з вимені. Крім того, глинобитна підлога вибивається за 2–5 місяців використання і створює дискомфорт для тварин, тому її доводиться постійно ремонтувати. 

Четвертий тип — гумове покриття. Воно буває рулонного типу та листового (розміром 1,2 на 1,8 м), кріпляться дюбелями до бетонної підлоги. Таке покриття має добрі ізоляційні властивості, що запобігає втраті тепла тварини. Цей варіант — «золота середина» для господаря середнього достатку щодо цінової політики на покриття у стійлі. Але воно поступається якостями підстилці п’ятого типу. 

П’ятий тип — теплі мати на каучуковій основі з водонепроникним покриттям зі строком експлуатації до 10 років. Саме це покриття я рекомендую своїм партнерам застосовувати в боксах. 

Компанія «Євро Деталь» застосовує як підстилку для боксів теплі мати відомого світового виробника

Запитайте в корови 

Як аргумент на користь теплих матів наведу результати численних експериментів, у яких визначали час перебування корів у боксах на різних типах підстилок. Порівняння результатів мало б продемонструвати, чи комфортно тваринам відпочивати на тій чи іншій підстилці. 

Результати показали, що на бетонній підлозі тварина відпочиває до 7 год; на твердому гумовому килимку — до 9 год: на підстилці з подрібненої соломи завтовшки 10 см — до 14 год (тривале перебування пояснюється добрими теплоізоляційними властивостями соломи, що особливо актуально взимку). За використання як підстилки теплого мата тварині комфортно перебувати до 14 год. 

Не даремно кажуть: хочеш знати, як краще для корови — попитай у неї. Тому наша компанія використовує як підстилку для боксів теплі мати відомого світового виробника. Їх спеціально розробили для забезпечення оптимального балансу між м’якістю виробу і його стійкістю до навантажень із метою уникнення випадків втрати рівноваги корів і падіння. Особлива структура мата дозволяє йому набувати своєї початкової товщини, зоставатися тугим. 

У ході проведення тестувань у Німеччині й Швейцарії було доведено, що впродовж користування в маті не виникає порожнин (порожнина — це резервуар для накопичення рідини та сечовини). Навіть після 100 тис. ударів по мату в ньому не виявили жодних ознак утворення порожнин. 

Покриття мата містить пропіленову сітку, що додає йому міцності та жорсткості. Завдяки відкритій структурі поверхні матеріалу мата повітря може проникати всередину, завдяки такому «провітрюванню» вдається уникати шкідливої дії на вим’я. Тканина не містить токсичних матеріалів, водонепроникна, а отже, сечовина стікає по поверхні, що дозволяє утримувати тварин чистими й уникати ризиків їх здоров’ю. Якість тканини дозволяє наповнювати мати латексом, гумовою крихтою чи рештками гуми, що робить мат м’яким і комфортним для лежання корів і дозволяє уникнути травм. 

За бажанням клієнта, мат можна виготовляти з покриттям вулканізованою гумою. Зазвичай, такі мати використовують у країнах із холодним кліматом, де температура взимку опускається до –30…–40 °С. Завдяки вулканізованій гумі покриття покращує таку властивість, як водонепроникність і забезпечує гідроізоляцію всього мата. 

Доведено, що за використання таких матів у господарів зменшуються експлуатаційні витрати. Постелив мат — і забув, що потрібно підсипати, підгортати, замінювати підстилку. Завдяки матам значно покращується загальний стан стійл, унаслідок чого корови стають спокійнішими та продуктивнішими. 

Заощадив — і втратив 

Наведу яскравий приклад того, як бажання заощадити на підстилці призвело до суттєвих втрат у господарстві. 

Якось ми збудували в Молдові великий молочнотоварний комплекс: власник закупив високопродуктивних голштинів у Німеччині й інвестував у сучасні технології, але не розрахував із фінансами і вирішив заощадити на підстилці: для однієї групи тварин він постелив мати, для другої — гумове покриття, для третьої — глинобитну підлогу. 

Через пів року результати контрольного доїння поголів’я показали, що за однакової годівлі, мікроклімату й умов доїння корови, яких утримували на матах, давали стабільні надої молока (28–30 л/добу), у корів другої групи продуктивність знизилась на 1–1,2 л/добу, у третьої групи — впала на 2–2,5 л/добу. За ціни 10 грн за літр молока господар щодня втрачав на 50 коровах 1250 грн (450 тис. гривень на рік). Крім того, змушений був додатково витратитися на лікування корів. 

І коли мене запитують, чому провадити тваринництво в Україні невигідно, я просто раджу не нехтувати навіть найменшими нюансами технології утримання високопродуктивних корів, бо бажання «проскочити» призводить до втрати рентабельності.  

Олександр Батюк, директор компанії «Євро Деталь»   

журнал The Ukrainian Farmer, жовтень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

Інші статті в цьому журналі
Джерело:
The Ukrainian Farmer