Агрономія

За дефіциту вологи визначальною є стратегія підготовки насіння до сівби

За дефіциту вологи визначальною є стратегія підготовки насіння до сівби

Сівба озимих в Україні дедалі частіше супроводжується значним дефіцитом вологи та високими температурами повітря. Тому визначальною стає стратегія підготовки насіння до сівби з використанням ефективних захисно-стимулювальних комплексів, які в ідеалі мають і простимулювати швидкий старт, і захистити молоді паростки від збудників грибної й бактеріальної природи, різноманітних шкідників, а в останній час ще й від шкідливих нематод, журнал The Ukrainian Farmer.   

Крім того, створити сприятливі умови для фіксації кореневими волосками дорогоцінної вологи, яка виступає обмежувальним чинником отримання якісних сходів.

За використання тільки хімічних засобів захисту, мінеральних добрив і синтетичних аналогів фітогормонів досягти цього майже неможливо. Хімічні речовини дуже жорстко діють на паростки рослин, особливо за умов дефіциту вологи.

Сучасна альтернатива хімічному – біологічний або комбінований захист насіння. Протруєння біологічними захисними комплексами дає змогу повністю запобігти хімічному стресу рослин, створити на початковому етапі умови для активного розвитку симбіотичної мікробіоти в ризосфері, яка здатна із самого початку крім фунгіцидної, бактерицидної, інсектицидної та нематоцидної активності ще й фіксувати мікроскопічні краплі вологи – в точці роси, використовуючи перепади нічних і денних температур.

«Найактивніше ці процеси підтримують корисні ґрунтові гриби, мікроміцети й водорості», – зазначає Людмила Білявська, доктор біологічних наук (ІМВ ім. Д. К. Заболотного НАН України).

Нагадаємо, американські вчені розробили екологічну технологію захисту насіння від стресу.