Агрономія

Як виявити й запобігти поширенню септоріозу на озимій пшениці

Як виявити й запобігти поширенню септоріозу на озимій пшениці
септоріоз

Ураження листя озимої пшениці септоріозом, збудником якого є гриб Stagonospora nodorum, може призвести до колонізації колоса й зерна, а це, своєю чергою, спричиняє зниження маси зерен з колоса більш ніж на 20% і значне погіршення схожост, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Симптоми хвороби можна помітити на колоскових лусочках у вигляді брунатних плям з фіолетовим відтінком. Згодом на них формуються пікніди гриба. Зерно набуває зморшкуватого вигляду і має меншу масу, або ж не відрізняється від здорового.

Поширенню хвороби сприяє прохолодна волога погода в період колосіння, внесення надмірної кількості азотних добрив.

Джерелами інфекції є зерно, уражене септоріозною плямистістю листя, рослинні рештки, солома в скиртах, тому важливим превентивним заходом захисту від септоріозу колосу є контроль хвороби на листі. Термін обробки проти септоріозу колоса може збігатися з обприскуванням проти фузаріозу. В такому разі застосовують такі самі діючі речовини, як і проти фузаріозу. У період наливання зерна, тобто в самому кінці вегетаційного періоду, стають помітними симптоми оливкової плісняви.

Колоскові лусочки, остюки, іноді навіть зерно вкриваються чорним оксамитовим нашаруванням, що складається із міцелію та спороношення грибів. Залежно від виду збудника воно може розташовуватись на лусочках дифузно чи більш щільно.

Збудниками хвороби є комплекс грибів родів Alternaria, Cladosporium, Epicoccum. Поширенню хвороби сприяє тепла дощовита погода в період дозрівання зерна. Запізнення зі збиранням призводить до інтенсивного поширення хвороби.

Діагностуючи ураження колоса оливковою пліснявою, слід брати до уваги той факт, що найчастіше вона проявляється на колоссі ослаблених рослин, що вже мають симптоми інших хвороб (фузаріозу колоса, кореневих гнилей та ін.) або ж пошкоджені внутрішньостебловими шкідниками. У зв’язку з цим заходи захисту насамперед мають бути спрямовані на своєчасний і ефективний захист від хвороб і шкідників.

Нагадаємо, у загущених посівах зернових колосових фіксують поширення хвороб.