Агрономія

Як скоригувати підживлення та захист за переходу до енергоощадних технологій ґрунтообробітку

Як скоригувати підживлення та захист за переходу до енергоощадних технологій ґрунтообробітку

З переходом до енергоощадних технологій обробітку ґрунту створюються сприятливі умови для відновлення корисних груп мікроорганізмів, що надає можливість зміни стратегії живлення з «живлення рослин» на «живлення ризосферної біоти». Такий підхід дає змогу поступово зменшити кількість використання мінеральних добрив, відмовитися від більшості складних добрив і значно здешевити програму живлення.

На цьому наголошує Андрій Литовченко, кандидат економічних наук, директор ДП «МНТЦ “Агробіотех”» НАН та МОН України, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Досягти цього можна завдяки кільком основним чинникам:

  • використання мікробіологічних препаратів – поліпшувачів ґрунту, інокулянтів, рідких мікробіологічних добрив й активаторів корисної аборигенної біоти, що робить доступними для рослин основні елементи живлення та підвищує активність фіксації азоту із повітря;
  • уведення в сівозміну проміжних покривних культур (зеленого добрива) сприяє додатковій компенсації потреби в дорогих мінеральних добривах і виступає джерелом живлення ґрунтового мікробіому в період відсутності основних польових культур, підтримуючи позитивну динаміку його розвитку протягом усього року.

Системне зменшення використання хімічних ЗЗР за допомогою біостимуляторів на початковому етапі й інтегрування надалі до програми захисту живих і метаболічних біозахисних комплексів провадиться з метою зниження загального пестицидного навантаження на ґрунт, підвищення його супресивності (здоров’я) і, як наслідок, активації природного біозахисного екрана.

Відновлення кількісно і якісно основних груп корисної мікробіоти сприяє здатності ризосферного мікробіому контролювати чисельність шкідників й обмежувати розвиток патогенів природним шляхом, а застосування мікробних захисних біопрепаратів додатково реалізує в рослин відновлення природного імунітету без пригнічення основних процесів їх росту й розвитку.

Нагадаємо, з ґрунтозахисних технологій українські аграрії віддають перевагу мінімальному обробітку, а впровадження ґрунтозахисних технологій зазвичай супроводжується розширенням сівозміни.