Агрономія

Як похолодання вплинуло на шкідників озимих культур

зростання чисельності мишей

Прохолодні погодні умови зі зниженням температури та снігом вплинули на шкідників озимих культур. Личинки хлібної жужелиці та гусениці озимої совки припиняють живлення та опускаються в нижні шари грунту.

Про це інформує Держпродспоживслужба.

Температурний режим та достатня кількість повноцінних кормів на переважній більшості території країни забезпечують задовільну життєдіяльність мишоподібних гризунів.

Разом з тим, варто відмітити, що значного підвищення чисельності та активного розселення гризунів не відмічалось, оскільки протягом звітного періоду випадання опадів у вигляді дощу та снігу призвело до перезволоження ґрунту.

В озимих посівах майже усіх регіонів нараховується 1-3, осередково в полях Дніпропетровської, Запорізької областей до 4 жилих колоній на гектар. В заселених гризунами багаторічних травах, садах, неорних землях, полях після просапних культур мають місце 3-5, в осередках Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Запорізької, Черкаської, Чернівецької областей до 6 жилих колоній на гектарі.

За видовим складом переважають полівки, в Степу обліковували курганчикових мишей. За потреби в господарствах проводять профілактичні та локалізуючі заходи захисту.

За слабкого та середнього ступенів пошкоджено 1-3% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав. Загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині, ймовірна в разі стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження.

Інтенсивність подальшого розвитку та поширення, а також рівень шкідливості будуть визначатись насамперед, погодними умовами та ефективністю винищувальних заходів, які здійснюють на площах зі щільністю гризунів понад 3-5 колоній на гектарі, через внесення в жилі нори дозволених до використання родентицидів.

Нагадаємо, умови для перезимівлі озимих наразі сприятливі.