Агрономія

Умови для завершення перезимівлі озимих у лютому були сприятливі

Умови для завершення перезимівлі озимих у лютому були сприятливі

Упродовж лютого озимі в Україні перебували в стані зимового спокою, умови для закінчення періоду перезимівлі складалися задовільно. Переважала тепліша від звичайної погода, середня місячна температура повітря була на 1,2-2,5°С вищою за норму. Кількість опадів у більшості областей була близькою до місячної норми або більшою за неї. У південних областях спостерігався дефіцит опадів, їх кількість становила лише 36-50% норми.   

Про це йдеться у звіті Украгідрометцентру.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння  озимих культур  та  багаторічних трав  знижувалася до мінус 1-5°С, у південних та центральних областях – до мінус 6-8°С,  що значно вище критичної температури вимерзання. На початку місяця у північних районах Харківської області мінімальна температура ґрунту на глибині 3 см короткочасно знижувалася до мінус 13°С, що близько до критичної температури вимерзання озимих ячменю та ріпаку.

Упродовж лютого тривалого залягання снігового покриву не спостерігалося. За зимовим визначенням запасів продуктивної вологи (8 лютого 2023 року) у метровому шарі ґрунту містилося від 140 до 200 мм продуктивної вологи, у Закарпатській, Івано-Франківській, Житомирській, окремих районах Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернігівської областей – від 202 до 281 мм продуктивної вологи, що близько до середніх багаторічних показників. У південних районах Одеської області вологозапаси метрового шару ґрунту були значно менші від середніх багаторічних значень, що обумовлено дефіцитом осінніх та зимових опадів.

За узагальненням результатів відрощування монолітів зимуючих культур, що оцінює успішність перезимівлі, значної зрідженості посівів не виявлено.

У другій половині місяця, внаслідок чергування відлиг та похолодань, на полях Чернігівської області відмічалося утворення притертої до ґрунту льодяної кірки товщиною від 6 до 17 мм, ступінь розповсюдження становила від 10 до 90% площі поля, проте тривалість її залягання була незначною, загрози посівам не було.

Нагадаємо, друге відрощування озимих культур засвідчило їх добрий та задовільний стан.