Агрономія

Система захисту від дротяників на основі неонікотиноїдів недосконала

Система захисту від дротяників на основі неонікотиноїдів недосконала

На сьогодні більшість господарств у боротьбі з дротяниками користуються засобами захисту з хімічної групи неонікотиноїдів. Утім, ця система захисту недосконала, особливо в разі високої чисельності шкідника, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Найважливішу роль у системі захисту відіграє інсектицидний протруйник. Наразі в Україні зареєстровано багато препаратів із різним механізмом дії проти дротяника. Одні з найпоширеніших – протруйники на основі неонікотиноїдів. Вони справді цілком ефективні, а деякі з них ще й мають пролонговану дію.

Часто агровиробники хочуть почути конкретну цифру, скільки днів чи тижнів працюватиме кожний окремий препарат. Тут потрібно розуміти, що неонікотиноїди поширюються по рослині системно, токсикуючи клітинний сік. Тому концентрація токсичної речовини в цьому соку залежатиме передусім від активності росту й розвитку рослин.

Щоб загинути від неонікотиноїдів, дротяник повинен «наїсти» летальну дозу, тобто пошкодити певну кількість рослин. Ця летальна кількість рослин на одну особину залежатиме від віку личинки й умов зовнішнього середовища, у якій ця личинка перетравлюватиме їжу, від фази розвитку рослини та концентрації препарату в клітинному соку.

Коли говорити про соняшник, втрати, що їх здатна завдати одна комаха до своєї загибелі, — це в середньому 2–5 рослин. Тому так важливо розуміти, скільки у вас насправді личинок на полі.

Нагадаємо, прогнозують шкодочинність дротяників на соняшнику й кукурудзі в наступному сезоні. Як показують результати досліджень, моніторинг дротяників за допомогою принад ефективніший за ґрунтові розкопки.