Агрономія

Потепління зумовило зміну фазового розвитку озимих на окремих площах

Потепління зумовило зміну фазового розвитку озимих на окремих площах

Внаслідок аномально теплої погоди у третій декаді грудня порушення зимового спокою у вигляді пробудження рослин спостерігалося у більшості західних, південних, Черкаській та Полтавській областях. Температурний режим сприяв повільній вегетації рослин, на окремих площах відбулася зміна фазового розвитку.

Про це йдеться у звіті Укргідрометцентру.

В цілому упродовж грудня в Україні спостерігалася контрастна погода. У першій половині місяця середні добові температури були близькими або нижчими від норми, у другій та третій – значно вищими за норму. Внаслідок таких коливань середня місячна середня обласна температура повітря на території країни виявилася на 1,9-3,5 °С вищою за норму і становила від мінус 1,2 °С на північному сході до плюс 3,6 °С на півдні країни. 

Кількість опадів у грудні у більшості областей становила 128-174 % місячної норми (48-75 мм, на Закарпатті – 115 мм), у Хмельницькій, Вінницькій, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Донецькій областях вона була близькою до норми (39-52 мм). Найменша кількість опадів відмічалася в Одеській та Чернівецькій областях – 50-76 % норми (18-26 мм).

У кінці грудня на переважній частині території країни ґрунт був талим. Лише в окремих районах Волинської, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської та Одеської областей спостерігалося промерзання до 1-6 см.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 1-5 °С, що значно вище критичної температури вимерзання, загрози для зимуючих культур та плодових не було.

Нагадаємо, у 2023 році у Києві зафіксували 47 температурних рекордів. Як повідомлялосяю перезимівля озимих культур проходить за задовільних умов.