Агрономія

Норми азотних добрив для живлення пшениці встановлюють за даними діагностики

Оптимальні норми азотних добрив для підживлення пшениці озимої встановлюють за результатами листкової діагностики.

Про це в журналі The Ukrainian Farmer пише професор кафедри агрохімії і грунтознавства Уманського національного університету садівництва Григорій Господаренко.

«Якщо посіви зріджені (200–250 рослин на 1 м2), під час першого підживлення вносять N40–60, за наявності 180–200 рослин на 1 м2дозу азоту збільшують до 60-90 кг/га. Її також збільшують у роки з пізньою весною, що характеризується пізнішим відновленням весняної вегетації (після 1 квітня), внаслідок чого наростання вегетативної маси зменшується», – наголошує науковець.

За його словами, у фазу початку виходу рослин у трубку вміст азоту має становити 4-5% у розрахунку на суху речовину.

Друге підживлення – продуктивне, здійснюють малими дозами на початку видовження стебла (N20−30) – сприяє ліпшому росту бічних стебел, які за продуктивністю наближаються до головного стебла. Воно найбільше впливає на врожай зерна. До його проведення потрібно внести гербіциди, щоб не допустити засвоєння азоту бур’янами.

Нагадаємо, азотне живлення озимого ріпаку має низьку ефективність за дефіциту вологи. Як повідомлялося, причиною втрати азоту може стати глибина внесення добрив. Кірм того, високі норми азотних добрив можуть погіршити перезимівлю озимих зернових культур.