Агрономія

Як спосіб обробітку ґрунту впливає на міграцію азоту в ньому

Як спосіб обробітку ґрунту впливає на міграцію азоту в ньому

Істотну роль у міграції азоту відіграє спосіб основного обробітку ґрунту. Так, дискування скорочує зону вилуговування азоту, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Покращення азотного режиму ґрунту за умов застосування безводного аміаку, безумовно, позначається й на врожаї сільськогосподарських культур. Рівноцінність дії безводного аміаку та традиційних твердих азотних добрив є неодноразово доведеним фактом.

Проте, як показали дослідження, за тривалої літньої посухи дія різних форм азотних добрив залежить також від терміну достигання гібридів кукурудзи на зерно та способу обробітку ґрунту.

Для більш ранньостиглого гібрида не виявлено істотної різниці ані між формами добрив, ані способом обробітку ґрунту. Проте збільшення вегетаційного періоду іншого гібрида надало можливість ефективніше використати азот безводного аміаку завдяки локальному способу його внесення в умовах оранки.

Саме створення осередків живлення на глибині 18 см за внесення безводного аміаку і кращих фізичних умов для розвитку кореневої системи є основною причиною одержання врожайності 8,3 тонн/га за екстремальних погодних умов проти 5,2 тонн/га після застосування аміачної селітри.

За такої врожайності кукурудзи прибуток від внесення безводного аміаку становив на 20-70% більше, ніж від застосування аміачної селітри. І це економія тільки на закупівлі рідкої форми азотних добрив і прирості врожаю зерна кукурудзи, не враховуючи скорочення затрат праці.

Нагадаємо, на важкосуглинкових ґрунтах краще застосовувати дискування.