Агрономія

Названо головні переваги сортів озимого ріпаку перед гібридами

Озимий ріпак для українських аграріїв – це на сьогодні стратегічна культура, що потребує ретельного догляду. В умовах тотальної економії, якої вимагають від агровиробників нові воєнні реалії, варто звернути особливу увагу на сорти озимого ріпаку чеської селекції ТМ Semelita.

На цьому наголошують фахівці компанії VITAGRO PARTNER.

Основна перевага згаданих сортів ріпаку проти гібридів – їхня ціна, адже вони в три-чотири рази дешевші від гібридів. Економія на насіннєвому матеріалі сорту в порівнянні з гібридом з розрахунку на 1 га становить 35-50 у.о., дивлячись з яким саме гібридом порівнювати.

Крім того, дуже велике значення має здатність сортів краще витримувати критичні умови вирощування: нестачу добрив, вологи, легше переносити часті осінні та весняні заморозки, літню спеку тощо. А це безпосередньо впливає на врожайність.

«Технологія вирощування сортів Semelita дещо відрізняється від технології вирощування гібридів. Сорти ми рекомендуємо сіяти раніше, бо в них стартовий ріст повільніший, відповідно, є незначна перевага в рістрегуляції – кількість обробок та норми внесення можуть бути меншими, ніж для гібридів. Більшість гібридів мають швидкий стартовий ріст, відповідно, при ранніх строках посіву, ми проводимо 2-3 внесення регуляторів росту, але, як правило, не менше 2 рази. І це є планові заходи», – зазначають у компанії.

На одному внесенні регуляторів, залежно від обраного препарату, економія може становити 12-40 у.о./га. Проте восени їх все ж потрібно обробляти фунгіцидами та інсектицидами.

За морфологічною будовою сорти ріпаку менш щільні, відтак краще продуваються та менше схильні до ураження хворобами. Тому коли йдуть зливні дощі немає змоги вчасно обприскати посіви, втрати від хвороб на сортах будуть нижчими, ніж на гібридах.

«Якщо в умовах вашого господарства десикація є необхідним агрозаходом, то на сортах ми можемо провести її якісніше. Сорти мають більш сферичний габітус і меншу висоту рослин, тому дають змогу повністю накрити рослину зверху донизу десикантом контактної дії. Натомість усередину масивнішого гібрида дістатися «контактнику» складніше – він підсушуватиме тільки зовнішню частину рослини», – зауважують фахівці компанії.

Серед портфоліо сортів компанія VITAGRO PARTNER рекомендує ранній сорт Semelita Рескатор, середньоранні Кортез та Снєжка, а також пізньостиглий Орекс.

«Хочемо наголосити: ми не відмовляємо господарства від гібридів. Але зазначаємо, якщо середня врожайність ріпаку у вашому господарстві становить 3 т/га, або й менше, то немає сенсу витрачатися на дороге насіння – варто сіяти сорти, бо вони мають кращу пластичність. Якщо господарство звикло вкладати більше та отримувати 4,5-5 т/га, потрібно більше сіяти гібриди, хоч сорти також повинні бути в сівозміні – щоб уникнути погодних ризиків», – радять фахівці VITAGRO PARTNER.