Агрономія

На окремих полях Чернігівщини утворилася притерта льодяна кірка

На окремих полях Чернігівщини утворилася притерта льодяна кірка

Внаслідок температурних коливань на окремих полях Чернігівської області утворилася притерта льодяна кірка товщиною від 8 до 20 мм. А на полях Житомирської області спостерігається локальне затоплення посівів у понижених місцях. Однак за невисоких температур озимі зернові культури можуть переносити ці негативні явища впродовж півмісяця і більше.

Про це інформує Мінагрополітики з посиланням на дані НААН.

У період відлиг кількість цукрів у рослинах різко зменшується; їх вміст знову зросте за нерізкого зниження температур.

«Все частіше спостерігаємо теплову аномалію саме в зимовий період. За останні десять років середньодобові температури повітря зимових місяців мали плюсові значення в 2014-15 та 2019-20 рр.; мінусові ‒ у 2012-13 та 2016-17 рр.; в інші зими спостерігали як мінусові, так і плюсові середньомісячні температури», – йдетья в повідомленні.

Цієї зими плюсові температури відзначені починаючи з 20-22 грудня. Відлиги, які тривають більше, ніж 5 діб поспіль зумовлюють порушення зимового спокою, а з 30 грудня середньодобові температури повітря стали вищими за біологічний мінімум (5 0С), отже озимина тимчасово відновила ростові процеси.

Однак, з 4 січня вже відзначаємо деяке зниження температурного режиму (вночі та ранком ‒ до 0 0С). Озимі повторно мають пройти загартування і, як відомо, друга його фаза відбувається за зміни температур від плюсових до мінусових (2-5 0С морозу) і продовжується вже в замерзлих рослинах. Для проходження цієї фази достатньо декілька днів.

Враховуючи стан озимих зернових культур, який склався на даний час рекомендується додатково відбирати зразки для визначення життєздатності рослин після різких змін погодних умов (кожен раз після глибоких відлиг і після сильних морозів) крім загальноприйнятих строків відбору, які припадають на 25 січня, 23 лютого і 10 березня.

Особливу увагу необхідно звернути на динаміку витрачання вуглеводів, стан конусів наростання, температурний режим на глибині залягання вузлів кущіння. 

Успішній подальшій перезимівлі сприятимуть умови нежорсткої зими, без різких коливань температурного режиму за достатнього і стабільного снігового покриву.

Кукурудза багато років поспіль Та схоже війна, енергетична криза та логістичні проблеми змушують «царицю полів» складати свої повноваження.

Нагадаємо, аномальне тепло початку січня спровокувало розвиток хвороб у посівах озимих.