Агрономія

На Чернігівщині затвердили Програму контролю розвитку сажкових хвороб зернових колосових культур

сажкові хвороби

Затвердили «Програму контролю розвитку сажкових хвороб зернових колосових культур в Чернігівській області на 2024-2028 роки», підготовлену фахівцями Управління фітосанітарної безпеки.

Про це інформує Держпродспоживслужба з посиланням на наказ Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області від 28 лютого 2024 року.  

Основна мета програми – впровадження ефективних заходів з виявлення та боротьби із сажковими хворобами, що спричиняють недобір врожаю культур та погіршують його якість. Програма розрахована для використання суб’єктами усіх форм власності і господарювання, у тому числі й у сфері насінництва, які займаються виробництвом, заготівлею, обробкою, розмноженням, зберіганням, реалізацією і використанням насіння на території Чернігівської області.

Основне завдання програми – привернути увагу сільгоспвиробників та попередити виникнення проблем, пов’язаних із зараженістю посівів сажковими хворобами та проведення заходів проти їх розвитку.

Реалізація програми дасть можливість популяризувати знання щодо боротьби із сажковими хворобами зернових культур, зменшить потенційні площі зараження, посилить контроль за якістю насіннєвого матеріалу, зверне увагу аграріїв на необхідності постійного контролю за посівами в процесі вегетації, що в свою чергу має забезпечити ринок якісним та безпечним продовольчим та фуражним зерном, підвищить експортний потенціал Чернігівського регіону.

Нагадаємо, як вчасно виявити ураження озимої пшениці твердою сажкою, як запобігти поширенню карликової сажки на посівах озимої пшениці та як уберегти посіви озимої пшениці від поширення летючої сажки.

Довідка

Вживання зерна і борошна злаків, уражених сажковими хворобами, призводить до захворювань людей і тварин. Теліоспори сажкових грибів проникають через стінки кишечника, потрапляють у тонкі кровоносні судини, закупорюють їх і спричиняють крововиливи. Зокрема у тварин підвищується температура, з’являється задишка, спостерігається подразнення слинних залоз, кон’юнктивіт, порушується робота шлунково-кишкового тракту. Іноді хвороба набуває хронічного характеру. Переробка заспореного зерна без попереднього його промивання значно погіршує якість борошна.