Агрономія

Хворобами уражено до 8% озимих зернових на Львівщині

Хворобами уражено до 8% озимих зернових на Львівщині

При обстеженні посівів озимих зернових культур на Львівщині виявлено розвиток септоріозу, ринхоспоріозу. Слід зазначити, що хворобами уражено 2,5-8% рослин.

Про це інформують в Інституті сільського господарства Карпатського регіону НААН.

Надзвичайно актуальним залишається повсякденний моніторинг за фітосанітарним станом.

В останні роки зросла ураженість рослин сажковими хворобами, кореневими гнилями, темно-бурою та сітчастою плямистостями (гельмінтоспоріозом), альтернаріозом, пліснявінням насіння, кам’яною сажкою ячменю та ін.

Важливе значення в боротьбі з хворобами має знезаражування насіння. Це обов’язковий профілактичний захід. Дуже важливо, готуючи насіння до протруєння, ретельно очистити його від пилу та битого зерна, оскільки вони мають величезну сумарну поверхню й таким чином значна частина препарату, що вкриває їх, не потрапляє за призначенням.

Протруєння та бактеризація насіння є основними елементами інтегрованого захисту посівів від шкідливих організмів. Для протруєння використовують доступні хімічні препарати системної дії. Для бактеризації ефективною є обробка насіння мікробними препаратами на основі вільноживучих, асоціативних, симбіотрофних, азотфіксуючих, фосфатмобілізуючих мікроорганізмів, а також препаратів бінарної дії з фумігальними властивостями та біостимуляторами росту.

Для обмеження шкодочинності хвороб насіння потрібно протруювати одним із рекомендованих препаратів, занесених до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Цим заходом досягається знезараження насіння від збудників зовнішньої інфекції (твердої, стеблової та карликової сажок, ріжків, пліснявіння) та внутрішньої (летючої сажки, фузаріозів), захист проростаючого насіння та проростків від ураження в ґрунті збудниками стеблової та карликової сажок, кореневих гнилей, септоріозу, підвищення польової схожості рослин. Крім того, протруйники з широким спектром дії забезпечують протягом певного часу захист сходів від таких небезпечних хвороб, як борошниста роса, іржа, септоріоз та інших плямистостей.

При виборі протруйника потрібно керуватися спектром його фунгіцидної дії та результатами фітоекспертизи насіння, яку проводять сертифіковані лабораторії. Експертиза насіння дає точний діагноз і можливість правильного вибору протруйника й забезпечує економію до 30–40% дорогих препаратів.

Нагадаємо, за інформацією вчених НААН, у слабкому та зрідженому стані буде не більше 10% посівів озимих.