Агрономія

Глинисті агромінерали сприяють поліпшенню фізико-хімічного стану ґрунту

Глинисті монтморилонітові мінерали можна застосовувати для поліпшення фізичного та фізико-хімічного стану ґрунту.

Це доводять результати досліджень науковців Лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДП ДГ «Донецьке» ННЦ ІГА імені О.Н. Соколовського, пише журнал The Ukrainian Farmer.

На чорноземі у перший рік внесення під соняшник за умов помірних температур і достатньо високої зволоженості періоду вегетації культури та на фоні достатнього мінерального живлення монтморилонітовий агромінерал у порошкоподібному вигляді спрацьовує як меліорант, який сприяє оптимізації структури верхніх шарів ґрунту. Цим самим дозволяє зберегти продуктивну вологу в орному шарі на початковому етапі росту рослин майже на 40 %.

Оптимізуючи зволожувальний режим ґрунту, меліорант стимулює інтенсивність нітрифікаційних процесів, підвищуючи рівень азотного живлення, та, у підсумку, за дози 5,0 т/га дозволяє отримати приріст насіння до 6,7 ц/га.

Позитивний ефект зберігається і у післядії. Під наступною культурою сівозміни пшеницею озимою (на другий рік після внесення агромінералу) також спостерігаємо покращення структури орного шару, підвищення запасів продуктивної вологи за період вегетації від 30 % до 59 %, мобілізацію ґрунтового азоту та підвищення врожаю культури до 27 %.