Агромаркет

Світові ціни на рослинні олії зростають

Війна росії проти України продовжує негативно впливати на ринки рослинних олій, і вже призвела до скорочення пропозицій соняшникової олії з України та обмеження експорту з росії.

Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржи GrainTrade. 

Новим чинником підтримки цін став страйк далекобійників в Аргентині, який може ще більше скоротити пропозиції соєвої та, особливо, соняшникової олії на світовому ринку, оскільки Аргентина є третім у світі після росії та України виробником соняшникової олії. Проте в середу водії зерновозів, галузевих груп та представники влади не змогли домовитися про зупинення страйку, тому економіка найбільшого у світі експортера продуктів переробки сої може зазнати збитків.

Червневі ф’ючерси на пальмову олію на біржі в Малайзії з понеділка виросли на 6,2% до місячного максимуму 6294 рінггитів/т або 1488 $/т. Так ринок реагує на збільшення проблем із пошуком сировини, особливо з огляду на збої в ланцюгах поставок за два останніх роки, спочатку внаслідок пандемії, а тепер – війни в Україні.

Індія у березні збільшила у порівнянні з лютим імпорт пальмової олії на 18,7%, оскільки трейдери шукають альтернативу соняшниковій олії, поставки якої з портів України заблоковані російськими військами.

Травневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго цього тижня виросли на 5,2%.

Аналітики очікують, що обсяг переробки сої у США у березні в сьогоднішньому звіті асоціації NOPA оцінять у 4,953 млн т.

Інформація про дефіцит соняшникової олії у роздрібних мережах Франції, Британії та Німеччини дивує виробників України, які пропонують значну кількість як сирої, так і рафінованої олії з поставкою на західний кордон. Проте покупці стримують закупівлі в очікуванні зниження цін під тиском зростання пропозицій.

Ціни попиту на соняшникову олію з поставкою до Румунії та Польщі впали до 1500-1600 $/т DAP, проте в Індії та Туреччині ціни залишаються на високому рівні 1800-2000 $/т з доставкою, тому українські трейдери шукають шляхи перевалки олії в портах Румунії та Болгарії, щоб відновити експорт морськими шляхами. Це дозволить збільшити ціни реалізації та отримати додаткові доходи для економіки України, яка страждає від війни.

Нагадаємо, Україна може отримати новий врожай на рівні 63 млн тонн зернових та олійних.