Агромаркет

Країни Східної Європи знову звернулися до ЄК щодо української агропродукції

Країни Східної Європи знову звернулися до ЄК щодо української агропродукції

Міністри сільського господарства Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччини та Угорщини знову закликають Єврокомісію запропонувати відповідні, юридично зобов’язуючі механізми у зв’язку зі збільшенням надходження сільськогосподарської та харчової продукції з України. З цього приводу за ініціативи Польщі надіслано спільний лист міністрів до віце-президента Європейської комісії, єврокомісара з питань торгівлі Валдіса Домбровскіса та єврокомісара з питань сільського господарства Януша Войцеховського.

Про це йдеться в повідомленні міністерства сільського господарства і розвитку села Польщі.

Лист стосується виняткових і тимчасових превентивних заходів щодо імпорту обмеженої кількості товарів з України.

Міністри сільського господарства прикордонних країн високо оцінюють укладену угоду з Європейською комісією та дії, вжиті для пом’якшення наслідків збільшення імпорту сільськогосподарської та харчової продукції з України. Водночас вони заявляють, що рішення, які набули чинності 2 травня 2023 року, можуть виявитися неефективними та недостатніми.

Міністри звертають особливу увагу на те, що відповідно до Імплементаційного регламенту Комісії (ЄС) 2023/903 від 2 травня 2023 року про введення превентивних заходів щодо певних товарів, що походять з України, заборона на імпорт не поширюється на товари, імпортовані за контрактами до 2 травня 2023 року.

Тому міністри закликають ЄК знайти вихід із цієї ситуації, запропонувавши відповідні юридично обов’язкові механізми.

Підписанти листа також закликають Єврокомісію  підтвердити продовження до кінця року рішення Єврокомісії від 2 травня щодо заборони на імпорт до п’яти країн ЄС пшениці, кукурудзи, ріпаку і соняшника з України. Вони також пропонують запровадити постійний моніторинг імпорту інших чутливих агропродовольчих товарів з України та, за необхідності, передбачити оперативне запровадження превентивних заходів. Крім того, пропонується адаптувати рівень підтримки аграріїв до фактичних втрат, а також виділити додаткові кошти на допомогу фермерам, оскільки бюджет спільної аграрної політики і національних бюджетів є недостатніми.

Нагадаємо, ЄК офіційно заборонила імпорт 4 видів української агропродукції до 5 країн Євросоюзу.