Тваринництво

Охолодження яєць

Охолодження яєць

Гіпертермія наприкінці інкубаційного періоду негативно впливає на якість молодняку, ріст птиці та конверсію корму в постнатальний період її життя.

  

У процесі інкубації в розвитку ембріонів відбуваються глибокі зміни в механізмах дихання та живлення, характері обміну речовин і кінцевих його продуктах. Змінюється і зв’язок зародків із зовнішнім середовищем, що вимагає коригування умов інкубації мірою росту ембріонів.

 

Регуляція температури

Якщо розглядати розвиток ембріонів із позиції поглинання та випромінювання ними тепла, то в процесі ембріогенезу можна виділити дві фази:

 

  • ендотермічну — у перші 6–7 днів інкубації;
  • екзотермічну — останні 8–10 днів інкубації.

 

Між цими фазами є й ізотермічна, але значення її не настільки важливе (графік). Отже, залежно від періоду інкубації яйця потребують різної кількості тепла. На ранніх стадіях розвитку ембріонам потрібний більший підігрів, оскільки в перші 3–4 дні інкубації в яйцях відбуваються переважно ендотермічні реакції. В останні дні інкубації яйця виділяють велику кількість тепла, яке утворюється в результаті дисиміляційних процесів, що відбуваються в організмі зародка. У цей час ембріон починає інтенсивно використовувати жовток, де міститься багато жирів, що й зумовлює велику генерацію тепла. За жирового обміну утворюються вуглекислота, деяка кількість перекису водню, а також інші продукти обміну, що не встигають утилізуватися ембріоном. У результаті відбувається інтоксикація організму продуктами жирового метаболізму. Гіпертермія наприкінці інкубаційного періоду може не тільки знизити якість молодняка, а й негативно вплинути на ріст птиці та конверсію корму в постнатальний період її життя.

 

Щоб не допустити перегрівання яєць, наприкінці інкубації застосовують різні заходи. Наприклад, наступні партії яєць закладають за графіком через декілька днів. За одночасного закладання шафи температуру повітря мірою розвитку ембріонів знижують. Також застосовують режим охолодження яєць, який підсилює газообмін, запобігаючи появі асфіксії в момент переходу від алантоїсного до легеневого типу дихання, стимулюючи процеси обміну речовин. Тобто охолодження застосовують і як фізичний фактор видалення зайвого фізіологічного тепла, і як термічний подразник, який підвищує інтенсивність обміну речовин ембріонів, що розвиваються.

 

Зниження температури яєць у перші дні інкубації дещо гальмує розвиток ембріонів, але разом із тим сприяє ліпшому розвитку серця та кровоносної системи, засвоєнню поживних речовин, більш високому вмістові гемоглобіну в крові. Під час охолодження яєць у зародках накопичуються біостимулятори, які посилюють процеси розвитку. Окрім цього, періодичне охолодження яєць сприяє загальному підвищенню окисного метаболізму ембріонів і більш ранній появі ознак хімічної терморегуляції порівняно до стабільного режиму.

 

Охолоджувати яйця починають у другу половину інкубації (після замкнення алантоїсу й до перенесення на вивід) за наявності температури на поверхні яєць вищої за +38,6 0С (для сухопутної птиці) або +38,8…+39,0 0С (для водоплавної птиці). Охолодження проводять до температури на поверхні шкаралупи яєць +33,0…+34,0 0С.

 

За інкубації яєць курей, індичок, цесарок, перепелів і фазанів застосовують повітряне охолодження. Для яєць водоплавної птиці окрім повітряного застосовують ще й комбіноване: повітряне й два рази на день (вранці та ввечері) вологе, застосовуючи бактерицидні речовини, наприклад, слабий розчин марганцевокислого калію. За зрошення яєць вологу слід рівномірно розподіляти по всій поверхні кожного лотка. Кількість рідини має бути невеликою, щоб не порушувати вологісний режим інкубації. Після завершення процедури охолодження яєць слід створити умови, що сприятимуть найшвидшому відновленню температури, за якої відбувається інкубація яєць.

 

Таблиця. Термін проведення й тривалість глибокого охолодження яєць птиці різних видів

Вид птиці

Доба інкубації

Тривалість охолодження, годин

Кури

16–17

1,0–2,0

Цесарки

22–23

1,0–2,0

Індички

21–22

1,5–2,0

Качки

21–22

2,0–3,5

Гуси

23–24

2,0–3,5

Глибоке охолодження яєць і збагачення зародків киснем проводять одноразово в період, коли ембріони повністю використовують білок і переходять на живлення речовинами жовткового мішка. Термін проведення та тривалість глибокого охолодження для яєць птиці різних видів зазначено в таблиці.

 

Тривалість глибокого охолодження (таблиця) підбирають окремо для кожної партії яєць залежно від пори року, виду птиці, схеми закладання яєць в інкубатор. Слід зазначити, що за проведення охолодження температура в приміщенні має становити +18…+20 0С. Якщо температура в інкубаційній залі вища або нижча за стандартну, тривалість охолодження слід коригувати в той чи інший бік. За інкубації яєць за схемою «одна партія у шафі» охолодження проводять в інкубаторі, при цьому вентилятор вимикають. Якщо в інкубаторі є інші партії яєць, то лотки з яйцями із шафи виймають і розміщують у візках. Після охолодження лотки з яйцями повертають на місце, зачиняють інкубатор, вмикають нагрівачі та систему поворотів яєць.

 

Для яєць із тривалим терміном зберігання (понад два тижні) глибоке охолодження в процесі інкубації не застосовують. Охолодження таких яєць має бути не довшим ніж 10–15 хв, а підвищення їхньої температури до оптимальної слід забезпечити за 20–30 хв. Порушення його режиму охолодження може призвести до зниження виводимості яєць, розтягнення часу виводу та погіршення якості молодняку.

 

«Загартовування» ембріонів

 

Інший режим охолодження яєць застосовують під час проведення так званого «загартовування» ембріонів. Встановлено, що адаптивні властивості, яких набувають зародки протягом ембріогенезу під впливом зниженої температури, зберігаються після вилуплення й у пташенят, зумовлюючи в них підвищену терморегуляцію та швидкий розвиток гомойотермії. Загартовування ембріонів шляхом проведення холодової акліматизації починають у другу половину інкубації. Охолодження яєць здійснюють за температури навколишнього середовища +20…+25 0С, тривалість охолодження — 1 год на добу, період, у який слід проводити холодову акліматизацію, — після замикання алантоїсу й до перенесення яєць на вивід (для яєць курей це з 10 по 18 добу інкубації).

Позитивний вплив перепаду температур на розвиток ембріонів можна пояснити тим, що в природних умовах температура в гнізді квочки ніколи не буває стабільною, вона періодично то знижується, то підвищується. Отже, зародки в процесі онтогенезу пристосовуються до різних коливань температури.

 

Під час проведення охолодження яєць у процесі інкубації слід звернути особливу увагу на те, що тривале охолодження яєць за повільного підвищення їх температури не дає бажаного ефекту, а інколи може навіть завдати шкоди. Тобто дуже важливо після завершення процедури створити умови, що сприятимуть найшвидшому відновленню нормальної температури яєць.

Шоміна Наталія, канд. с.-г. наук

Відділ птахівництва Інституту тваринництва НААН України

журнал “Наше Птахівництво”, березень 2014 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі Наше Птахівництво та інтернет сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
При використання інформації з подальшим будь-яким відтворенням, републікацією, поширенням, переробкою, перекладом, включенням її частин до інших творів обов’язкове посилання на журнал  Наше Птахівництво  із гіперлінком https://agrotimes.ua/journals.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».
Інші статті в цьому журналі
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
3
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ